Web Tasarımı nedir?

Web Tasarımı nedir?

Sahip olunan tasarım fikirlerinin estetik bir çizgide, belirli bir amaç ile ilkeli olarak sahibi tarafından yönetilebilen, bir düzen çerçevesinde geliştirilmiş uygulamadır.

Bahsettiğimiz tüm işlemler tamamlandığında ortaya web sitesi çıkar. Web sitesi sayesinde online olan internet kullanıcıları aktif sitenize ulaşabilir. Web tasarım nedir diye soranlar için en kısa ve net açıklama budur.

Web tasarım unsurları nedir?

Tasarımın her alanında olduğu gibi web tasarımı da belirli hatları vardır. Bunları kısaca açıklamak isteriz.

Düzen; Web tasarımı sırasında gerek görseller gerekse içerik metinleri belirli bir düzen ile oluşturulmalıdır. Çünkü Web sitelerinin en önemli amacı internet kullanıcılarının aradıkları şeyi en kısa ve net şekilde almalarıdır. Bu yüzden tasarımın dengeli, tutarlı, bir bütün şekilde düzenli olması gerekir bu sayede belirlediğiniz hedefinize ulaşabilirsiniz.

Renk; Renk seçimi oldukça önemli bir etkendir. Müşterileriniz yani sitenizi ziyaret edenlerin zevkini bilmeli ve web sitenizin ana renklerini buna göre tasarlamalısınız. Basit olarak siyah-beyaz renklerde kullanılabilirken web site sahibi olan kuruluşun ana renklerine uygun tasarımlar da yapabilirsiniz.

Grafikler; Web tasarımında kullanılmak üzere tasarlanan Logo, fotoğraf, clipart veya iconlar tasarlanmaktadır. Bu tasarımlar sıkışık ve yüksek boyut yerine sayfanın hızının düşürülmemesi için küçük boyutta ve web sayfa ile uyumlu bir şekilde tasarlanmalı ve uygun konumlandırılmalıdır.

Fontlar; İnternette birçok yazı fontu vardır ve istenilen kullanılabilir ancak bunlar sitenin amacına göre uygulanmalıdır. Uygun bir font kullanılarak ziyaretçilerin sitede daha uzun şekilde kalmasını sağlayabilir ve daha kolay okuma şansı sunabilirsiniz. Tasarımcılar tarafından yayığın olarak kullanılan yazı tipleri en çok tercih edilenlerdir ve bunlar kolay okunabilme ve göz yormama özellikleri sayesinde tercih edilir

İçerik; İçerikler ve görsel tasarımlar sitenin vereceği mesajı daha kaliteli şekilde kullanılmak için uyum içinde çalışmaktadırlar. Ziyaretçinin istediğini verebilmek adına ilgi çekici, basit ancak kullanışlı içerikler üretilmelidir. Bu sayede ne yapmak istediğinizi ve ne vermekte olduğunuzu bilirsiniz. Kullandığınız yazılı içeriklerde anahtar kelimeler olmalı ve arama motorlarına uyun şekilde optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalı.

Kullanıcı Dostu Site Oluşturmak; Bir web sitesi geliştirilme aşamasında iken güzel ve görsel anlamda dolu dolu hale getirme için web tasarımın temel unsurlarıyla beraber her zaman ziyaretçiyi düşünmek gerekir. Kullanıcı dostu web site yapımında nelere dikkat etmemiz gerekir diye soranlar için birkaç madde daha hazırladık;

İlk olarak Navigasyon

Web tasarımın mimarisi geliştirildikçe menülerin ve navigasyonun nasıl kullanıldığını, ziyaretçilerin nasıl bulduğunu, nasıl arama yaptıklarını dikkate almanız gerekmektedir. Kullanıcılar için en verimli hızlı ve ihtiyaç duyduğu bulma ve site içinde kolayca gezinebilmelerinde yardımcı olacak şekilde tasarlanmalı.

Multimedya

Tasarımla alakalı olarak video ve ses uyarıcıları sayesinde dikkat çekici olabilirsiniz. Kolay ve hızlı şekilde bilgileri vermek bu konuda size yardımcı olacaktır ve bunu görsel bir video veya ses ile yapabilirsiniz. Güzel bir video ziyaretçilerin oldukça hoşuna gidecektir.

Teknoloji

Günümüz teknolojisini iyi şekilde kullanabilmeli ve gün geçtikçe ilerleyen teknolojiyi iyi takip etmelisiniz ki ziyaretçilere her ziyaret ettiğinde yeni bir şey sunabilesiniz.

İnteraktif

Web site içinde kullanıcılarınızı çekmeyi başarın ve yorum yapmaya anketlere katılmalarını sağlayın. E postalarınızla size ulaşabilmeliler ve sitenize kayıt olabilmeliler bu sayede günden güne daha iyi bir web site olacaktır.

Çok yönlü düşünebilme

Yukarıda bahsettiğimiz şeylerden sonra web tasarımda profsyonel olarak çalışabilir ve kullanıcı dostu arayüzü tasarımları oluşturabilirsiniz. Kullanılacak tasarım planlama, analiz etme sürecinden sonra, basit, zarif, sanatsal yönlü, bir mimari hale getirebilirsiniz. Tüm Bunları yaptıktan sonra ise kullanıcıları düşünmeli ve onlara uygun tasarımlar yapmalısınız.

Web tasarım nedir diye sonralar için vereceğimiz uzun cevap ise budur. Yukarıda bahsettiğimiz tüm özellikle ve uygulamalar Pendik’te hizmet veren Rahila Bilişim tarafından sağlanmaktadır. Pendik Web tasarım hizmeti sayesinde sizde kaliteli bir tasarıma sahip olabilir ve bu sayede ulaşmak istediğiniz kitleye çok basit şekilde ulaşabilirsiniz.

İster E-Ticaret ister bireysel olarak Web site sahibi olabilir istediğiniz hedefe doğru emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

 

 

 

12 Ekim 2017
Web Tasarımı nedir? için yorumlar kapalı
352 kez görüntülendi