Web Site Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Site Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gelişen teknoloji internet kullanımının da artması ile başlı başına bir sektör haline gelen internet birçok cazip iş olanağını da girişimcilere sunmaktadır.

Özellikle ülkemizde son 2 yılda internet kullanımının %200 arttığını düşünecek olursak oldukça geniş bir pazar olduğunu da belirtmeliyiz. İşte bu durumdan dolayı birçok yatırımcı ve bu alanda uzmanlaşan kişiler yeni plan ve projelerini sunarken interneti de göz önünde bulundurmaktadırlar. Mağazalar şubelerini kapatıp internet üzerinde satışa yönelmektedirler. Oldukça geniş imkânlar sağlayan internet birçok kişi açısından da müthiş bir gelir kaynağıdır. Peki, bu alana girerken neler yapılmalıdır? Web site tasarlanırken nelere dikkat edilmelidir? Bu konu hakkında yazacağımız yazı ile gerek yaptığımız işlemleri göreceksiniz gerekse var olan projenizi nasıl daha iyi hale getirebilirsiniz bunun farkında olacaksınız. Vakit kaybetmeden konuya giriş yapalım.

Müşterilerinizi analiz edin.

Tasarımınıza ve projenize başlamadan önce yapmanız gereken ilk işlem müşterilerinizi ve potansiyel ziyaretçilerinizi analiz etmelisiniz. Müşterileriniz nelerden hoşlanır, ne tür tasarımları beğenir, tarzları nelerdir tüm bu soruları cevaplayarak tasarımın en uygun ve güzel halini kararlaştırarak başlayabilirsiniz. Bunun en önemli nedeni ise şudur: Tasarımınızı ne kadar güzel olursa olsun eğer hitap ettiğiniz müşteri kitlesinin tarzına uymuyorsa eğer o halde tasarımınız ve yaptığınız çalışmalar olumlu olmak yerine olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden hedef kitlenizi belirleme noktasında oldukça dikkatli olmalı ve müşterilerinize yönelik olarak en ince ayrıntısına kadar bir araştırma yaparak işe başlamalısınız.

Alanınızla ilgili Araştırma

Tasarıma başlaman önce ilk olarak hangi sektörde çalışma yapacağınızı belirlemelisiniz. Çalışma yapacağınız sektör ile alakalı olarak ne kadar bilgiye sahipsiniz, sektörü ne kadar tanıyorsunuz bu sorular oldukça önemlidir. Çünkü yeteri kadar bilginiz olmadığı sektöre girmeniz sizin için olumsuz sonuçlanabilir. Hiç bilmediğiniz bir alana yatırım yaparak, büyük bütçeler harcaya bilir ve güze tasarımlı bir site ile işe başlayabilirsiniz ancak sektöre hâkim değilseniz harcadığınız bütçe boşa gidebilir. Yapacağınız sitede hâkim olduğunuz sektör ile alakalı olarak içeriklerin düzenli ve sağlam, sistemli ve sektörünüz ile alakalı ise bu sizi bir adım yukarıya taşıyacaktır. Tasarım kadar hatta tasarımda belki de bir tık yukarıda olan şeylerden biri de içeriklerdir bu yüzden tasarımınıza başlamadan önce kendi sektörünüz ile alakalı olarak detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Renk Seçimi

Tasarımınızda ki en önemli olan şeylerden biri ve aynı zamanda sektörünüzü en iyi şekilde yansıtacak olan şeylerden biri renktir. Uygulana renk ve renkler arası uyum oldukça önemlidir. Renkler konusunda becerikli olan ve renk uyumları noktasında gayet yetenekli olan tasarımcılar genellikle bu alanda oldukça başarılı çalışmalara imza atmaktadırlar. Rastgele, gelişi güzel renkler seçerek bunları birbirine uydurmaya çalışıp tasarım elde etmeye çalışan tasarımcılar genel itibari ile bu alanda pek başarılı olamazlar ve tasarım konusunda kayda değer bir ilerleme gösteremeyip bu sektörde ilerleyemezler. Web sitenizi tasarlarken renklerin birbiri ile olan uyumu, göze karşı rahatsızlık vermeyen, kullanıcıların hoşuna giden, okunması kolay yazı renklerini içeren renkler seçilmelidir ve bu anlamda da araştırma yapmalıdır.

Özgün Olmak

Tasarımda bir başka önemli nokta özgünlüktür. Özgün tasarımlar kaliteli ise her zaman beğenileri kazanmıştır ve internet ziyaretçileri tarafından da bu anlamda desteklenmişlerdir. Bu anlamda web sitenizi tasarladığınız zaman kesinlikle özgün olun. Rakiplerinize veya başka sitelere benzemeye çalışmayın. Bu hem kullanıcı yani müşterilerinizin hoşuna gidecektir hem de Google beğenecektir. Alışılmış olanının dışına çıkmak size büyük getiriler sağlayabilir ve bu konuda büyük başarılar yakalayabilirsiniz. O yüzden farklı olun özgün olun kendiniz olun.

Taslak

Yukarıda saydığımız her şeyden önce ilk olarak kesinlikle taslağınızı oluşturmaya çalışın ve hatta bunu zorunlu olarak yapın. Çünkü daha sonra işin içine girdikçe tıkanacak, kafanız karışacak, el ile ayağınız birbirine dolanacaktır. Bu yüzden bir işe ilk girdiğinizde elinizde hazır bir taslak olsun. Buna uygun olarak hareket ettiğiniz takdirde belirli bir düzeni yakalayacak ve ilerlemenizi daha sağlıklı şekilde gerçekleştirebileceksiniz. Taslağınızı da oluştururken müşterileriniz ile diyaloğa geçebilir, tavsiyeler alabilir ve tasarımlar noktasında fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Bu sayede hem daha kaliteli, hem kullanıcı odaklı hem de daha hoş tasarımlar elde edebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu taslağı hayata geçirip tasarıma dökerken daha da geliştirerek sonuçları incelemelisiniz. İyi bir plan ve taslak ile hazırlanmış olan web sitesi büyük oranda başarı kazanmakta, zaman konusunda da avantaj sağlamaktadır. Bu işlem bittikten sonra ise sitenize ekleyeceğiniz eklentileri tasarımı bozmadan ekleyebilir ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Tarayıcı Uyumu

Sitenizin tasarımı bittikten sonra yayınlayın. Ancak işe başlamadan olarak bir kullanıcı gözü ile değerlendirin ve kendinizi müşteri olarak görün. Farklı tarayıcılardan sitenizi değerlendirin farklı olan yerleri düzeltin ve tüm arama motoru ve tarayıcılarda aynı görünmesini sağlayın.

Kurumsallık

Hazırlamış olduğunuz tasarımda bir başka önemli özellik şse firmanızın kurumsallığını yansıtmasıdır. Arama motorlarında optimize edilmiş olmalı ve logo tasarımı, kartvizit tasarımı, antentli kağıt tasarımı gibi diğer grafik çalışmaları web siteniz ile uyumlu olmalıdır. İnterneti tıpkı reel dünya gibi düşünmeli ve ona göre hareket etmeli eğer bu iki kısmın benzer yönlerini ele almazsanız pek bir şey elde edemezsiniz o yüzden web tasarımınızı kullanıcılara yönelik olarak optimize etmeli ve müşterilerinize yönelik olarak en uygun tasarımı gerçekleştirmelisiniz.

Müşteri kitlesi

Web tasarımında her şeyin başında gelen konu ise hedefinizde olan kitledir. Çünkü web sitenizi tasarlarken yeni bir pazara giriyorsunuz ve bu geniş pazar içindeki belirli bir kitleyi kendinize çekip müşteri olmasını istiyorsunuzdur. Bu yüzden tasarımları yaparken kendi tarzınızı bir kenara bırakarak müşterileriniz düşünmeli ve hoşlanacakları tasarımları hayata geçirmelisiniz. Tasarımınızı yaparken web sitenin tasarlanma aşamalarını değil sonucunu kullanıcılara, ziyaretçilere ve müşterilerinize sunmaktasınız.

Yukarıda paylaştığımız bilgilerin dikkate alınması ile beraber web siteniz hazırlanmış olacaktır ve internet pazarında işlemlerine başlayacaktır. Pendik’te hizmet veren Rahila bilişim Web site tasarımı noktasında uzman ekipleri ile beraber kaliteli çalışmalara imza atmaktadır. Rahila Web Tasarım özgün tasarımları, görsel anlamdaki kalitesi, kullanıcı odaklı çalışmaları ile sektöre adınızı altın harfler ile kazımak için tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Gerek web sitenin tasarım sürecinde gerekse tasarımda sonra müşterilerine yardımcı olan ve kaliteli hizmet sunan Pendik web alanında uzman olan Rahila Bilişim içeriklerinizin yönetimi, sitenizin yükselmesi için yapılan SEO çalışmaları ve bu anlamda görsel metinsel içerikleri ile desteklemesi ile başarının yolunda emin adımlar ile ilerlemektedir. Sizde bu profesyonellikten faydalanmak istiyorsanız o halde İstanbul Pendik’te bulunan ofisimizi ziyaret edebilir veya iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

11 Kasım 2017
Web Site Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmelidir? için yorumlar kapalı
546 kez görüntülendi