Web Site Optimizasyonu Nasıl Olmalıdır?

Web Site Optimizasyonu Nasıl Olmalıdır?

Sitenizi daha iyi bir hale getşrmeye çalışıyorsanız ancak bu duruma nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya web sitenizi artık kontrol edemez hale geldiyseniz bu yazı tam size göre. Bu yazımızda Web site optimizasyonu nasıl yapılır bunun hakkında bilgi vereceğiz. Hemen başlamaya ne dersiniz?

Piyasada bulunan birçok web site sahiplerinin neredeyse hepsi web sitelerinin güncel kullanıma uygun olabilmesi için optimizasyon gerektiğine inanmaktadırlar. Bazı zamanlarda bu değişiklik şart değil sadece iyileştirme olabilir ancak çoğu zaman bu optimizasyonlar büyük avantaj sağlamaktadır. Bu konuda size yardımcı olabilmek için 16 adımda optimizasyon nasıl yapılır ve neler yapılabilir anlatmaya çalışacağız.

 • Menüleri Düzenlemek

Navigasyon bar bölümündeki bir başlığın altında 12 adet madde varsa bunları derhal düzenlemeye başlayabilirsiniz çünkü daha sade ve basit navigasyon demek kullanıcıların aradığını daha kolay bulmasını sağlar. Bu sayede sitede bulunan sayfalar daha kolay bulunabilir olur ve ziyaretçileriniz açısında da kullanım kolaylaşır.  Bir diğer avantajı ise geri butonunun daha az kullanılması olabilir çünkü aradıkları şeyleri basit şekilde tek seferde bulabilirler. Ana menüde kullanılabilecek olan başlık sayısı en fazla 7 veya 8 olmalıdır.

 • Sayfalara CTA – Call To Action Butonları Eklemek.

CTA –  Call To Action yani harekete geçirme butonları web sitenizin sayfalarında gezinen kullanıcıları harekete geçirmektedir. Bu işlem web site optimizasyonu konusunda en önemli maddelerden biridir. Bu konu hakkında ne kadar bilgiye ulaşabilirseniz o kadar iyi olacaktır. İşlem hakkında kitaplar okuyabilir, PDF dokümanları inceleyebilir veya videolar izleyebilirsiniz.  Sonuç olarak siteniz içinde ziyaretçilerinize bu imkanı sunmaktan geri durmayın. Şunu aklınızdan kesinlikle çıkarmayın sitenizi ziyaret eden internet kullanıcıları bir şeyi ararken düşünmek istemiyorlar.  Sayfanız içinde herhangi bir link veya butonla onları yönlendirmeniz gerekmektedir.

 • Ana Sayfanızda İletişim Bilginiz Olmalı

Bu genelde e ticaret siteleri için tavsiyemizdir. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kişilerin aklındaki soru işaretlerini net bir şekilde giderebilir, destek konusunda da yardımcı olabilirsiniz. Piyasada bulunan birçok kurum veya şirket web sitelerinde telefon numarası ya iletişim bölümünde olmakta hatta çoğunda telefon numarası dahi eklenmemiştir. Telefon numarası eklemek her açıdan oldukça faydalı olacaktır. Bu işlem sadece optimizasyon ile alakalı değildir aynı zamanda ziyaretçilerinizin veya müşterilerinizin işlemlerini hızlıca halletmesini sağlamaktadır.

 • Çalışma Saatleriniz Olmalı

Günlük olarak reel hayattaki iş yerlerinizin çalışma saatleri ne ise web siteleriniz de çalışma saatleri buna uygun olmaktadır. Gereksiz tonlarca konuşmaya bulaşmamak için çalışma saatlerinizi belirtmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu tavsiye de yine kurum sitelerine yöneliktir ve bu şekilde büyük bir dertten de kurtulmuş olursunuz.

 • Hakkımızda Sayfası Olmalı

Siz ne iş yapıyorsunuz, kimsiniz, sektörde ne kadar başarılısınız, ne zamandan beri bu işi yapıyorsunuz gibi soruları cevaplayabilmek için hakkımızda sayfası kesinlikle olmalı. Web siteyi ziyaret eden kişi ister tüketici isterse iş sahibi fark etmez ziyaretçi kiminle çalışacağını ve onun hakkındaki tüm bilgiyi öğrenmek ister.  Sizde hakkımızda yazısı ile bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Gerekirse ekibiniz ile beraber bir resim koyabilirsiniz veya şirket resminizi kullanabilirsiniz. Ne kadar profesyonel görünürseniz bu sizin açınızdan o derece etkili olacaktır ve karşıdaki kişide bu etkiden etkilenecektir.

 • İmajlarınıza Dikkat Edin

Genel olarak son açılan web siteleri oldukça popüler gibi görünmektedir ve bu açıdan dikkat çekmektedirler. Çünkü bu site sahipleri ve tasarımcılar kaliteli tasarım ve imajların kelimelerden daha önemli olduğunu bilirler. Sizde ziyaretçilerinizi kaliteli imajlar ile karşılarsanız bunun etkisi yüksek olacaktır. Bu durumda sizde ekibinizin, ofisinizin veya projenizin resmini imaj olarak kullanabilirsiniz.

 • Google Harita Konumu

Eğer bir şirketiniz varsa ve bunu bir web sitesi ile internet kullanıcılarına tanıtmak istiyorsanız o halde web sitenize kesinlikle haritalardan konumunuzu eklemeyi unutmayın. Bu sayede şirketinizi internetten duyan müşterilerinizi ofisinize veya şirketinize yönlendirebilirsiniz. Bu işlemi Google haritalardan ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Mobil uyum

Bilindiği gibi ülkemizde mobil internet kullanımı günden güne artış göstermektedir ve bu artış sonucunda ise internette mobil olarak gezen kullanıcı sayısı da artmaktadır. Bu gelişmeye ayak uydurabilmek için sizde web sitenizi mobil kullanıcılara uygun hale getirmelisiniz. Eğer web sitenizin mobil versiyonu yoksa derhal bu işleme başlayın ve web sitenizin mobil versiyonunu aktif hale getirin aksi takdirde mobil kullanıcılarınız tarafından olumsuz karşılanabilir ve bu yüzden de sitede bulunan ziyaretçi trafiğiniz günden güne düşebilir. Bu işlemleri çeşitli kişi ve kurumlar yapmaktadır. Bütçenize uygun gözünüze hitap eden bir çalışma için vakit kaybetmemenizi tavsiye ederiz.

 • Kurum Kimliği

Diyelim ki şirketiniz artık eski logo yerine yeni güncel bir tasarıma sahip olan başka bir logoyu kullanmaya başladı ve şirket renklerini de buna uygun şekilde değiştirdi. O halde sizde sitenizdeki logoyu ve renkleri buna uygun şekilde değiştirin ve siteniz ile şirketiniz arasındaki uyumu gösterip ziyaretçi odaklı olduğunuzu belirtin.

 • Dikkati Dağıtan Şeyler Olmamalı

Eğer siz bir şirket sitesi sahibi iseniz o halde mümkün olduğu sürece Google relamlarından veya başka reklamlarından uzak durum çünkü bu tarz şeyler oldukça dikkat dağıtıcıdır ve ziyaretçinin odaklandığı şeyi bulmakta zorlanmasına neden olur. Örneğin bazı sitelere girerken müzik çalmaya başlar ve taki siteyi kapatana kadar bu müzik devam eder. İşte bu tür eklentiler kafa karıştırmaktadır. Eğer sitenizde bu tarz bir eklenti var ise kaldırmanız daha iyi olacaktır çünkü bunlar çoğu zmaan ziyaretçiyi rahatsız etmekte hatta kızdırmaktadır.

 • Sosyalleşmek

Mümkün olduğu kadar müşterileriniz veya ziyaretçileriniz ile sosyalleşin. Bunun muazzam anlamda etkisi olacaktır ve bunu yapabilmek için hemen bir sosyal medya hesabı açın. Günümüzde sosyal medya kullanımı o kadar aktif hale gelmiştir ki her bir sitenin milyonlarca kullanıcısı olmuştur. Gencinden yaşlısına sosyal medyada aktif olan kişiler ile sosyalleşmeniz onlar ile diyaloga girmeniz son derece etkili olacaktır. Burada takipçilerinizin önerilerinden faydalanabilir, şikâyetlerine çözüm olabilirsiniz. Bunun için sosyal ağlardan Twitter, Facebook, İnstagram gibi sosyal ağları kullanarak başlayabilirsiniz. Bu sosyal ağlarda uzmanlaştığınız takdirde başarılarınızı görmeye başlayabilirsiniz.

 • Yaptığınız İş İle İlgili Kaynak

Web sitenizde yapılan araştırmalar, sektör ile alakalı raporlar, düzenlenmiş veya düzenlenen anketler veya yararlı bilgiler ekleyerek kullanıcılarınıza faydalı bir alanda oluşturabilirsiniz. Bu şekilde hem yaptığınız iş alanında uzman olduğunuzu gösterebilir hem de profesyonel çalıştığınız havasını kazandırabilirsiniz.

 • Müşteri Görüşleri Olmalı

Web sitenizde kesinlikle ama kesinlikle yorum bölümü olmalıdır. Bu sayede müşterilerinizin veya ziyaretçilerinizin hem siteye katkısı olur hemde sattığınız ürünün veya paylaştığınız içeriğin kalitesini diğer ziyaretçilere göstermiş olursunuz. Bazen kötü yorumlar ile karşılaşabilirsiniz ki bu çok normaldir. Herkesi memnun etme gibi bir şansınız yoktur ancak bu kötü yorumların sebebini öğrenebilir kullanıcı odaklı çözümler üreterek destek olabilirsiniz.

 • Ana Hedef

Tıpkı reel ticarette olduğu gibi sanal ticarette de bir hedef olmalı. Bu hedefler sadece e ticaret sitelerinin değil aynı zamanda her web sitenin sahip olması gereken bir olgudur. Çünkü hefei olmayan bir işletme veya site çok geçmeden çöplükte yok olup gidecektir. Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe doğru adım atmaktan çekinmeyin.

 • Strateji

Hedef belirledikten sonra bu işlemlere başlamak için bir strateji belirleyin ve bunu elle kalemle çizerek yapın. Bu tarz bir çalışma basit olarak görünebilir ancak faydası oldukça çoktur ve beklemediğiniz sonuçları elinizin altına kadar getirebilir. Bu şekilde hem eksikliklerinizin farkına varmış olursunuz hem de ne yapmanız gerektiği konusunda net bir fikriniz olur.

 • SEO

Bir web sitesinde olmazsa olmaz olan şey SEO’dur. Eğer sitenizde daha önce SEO çalışması yapılmamış ise o halde pek bir şey beklemeniz gerekir çünkü sitenizin yükselmesi ve hedefine varması pek mümkün olmayacaktır. Bunun için uzman SEO ajansları veya bu alanda uzman olan bir kişi ile çalışmanızı tavsiye ederiz aksi halde sonuçlar pek memnun etmeyecektir.

Pendik’te hizmet veren Rahila Bilişim bu alanda oldukça uzmanlaşmış kadrosu ile sizler için pratik ve sonuç odaklı hizmet sunmaktadır. Gerek SEO çalışmaları olsun gerekse Web sitesi ile alakalı olsun bir çok alanda hizmet veren kurum sizin siteniz içinde çözümler bulacaktır. Pendik Web sektöründe siz de bir adım ileriye gitmek ve hedeflerinize emin adımlar ile ilerleme istiyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilir ve fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

 

07 Kasım 2017
Web Site Optimizasyonu Nasıl Olmalıdır? için yorumlar kapalı
410 kez görüntülendi