SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO yani arama motoru optimmizasyonu web sitelerin üst sıralara yükselmesi için yapılan çalışmalara bu noktada üst sıralara yerleşebilmek için reklamsız olarak site içi veya site dışı olarak yapılan optimizasyon çalışmalarına denilmektedir.

SEO Nedir?

Bu konu ile alakalı olarak internette özellikle Wiki’de bir araştırma yapacak olursanız karşınıza gelecek şeyler;

“ ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON),

ARAMA MOTORLARININ WEB SAYFALARINI DAHA KOLAY BİR ŞEKİLDE TARAMASINA OLANAK SAĞLAYAN TEKNİK DÜZENLEMELERDİR.

İNGİLİZCE KISACA “SEO” (SEARCH ENGİNE OPTİMİZATİON) OLARAK İFADE EDİLMEKTEDİR. BUNUNLA BİRLİKTE ARAMA MOTORLARI, ARAMA SONUÇLARINI LİSTELERKEN ALGORİTMİK YANİ MATEMATİKSEL BİR YAPI KULLANMAKTADIR

 BU NEDENLE WEB GELİŞTİRİCİLERİ; YAZMIŞ OLDUKLARI SAYFALARI BU AYRINTIYA DİKKAT EDEREK OLUŞTURMAK DURUMUNDADIR. İNTERNETİN EKONOMİK ANLAMDAKİ GÜCÜNÜN ARTMASI NETİCESİNDE HIZLA YAYGINLAŞMAYA BAŞLAMIŞTIR. “

Şimdi birazda arama motorlarının tarihine ve gelişimine göz atalım ne dersiniz?

Arama Motorları Tarihi

 

İlk arama motoru olan Archie 1990 yılında piyasaya çıktı. Alıştığımız arama motorlarından biraz daha farklı olan bu arama motoru sadece dosya aramalarında kullanılabilecek özellikteydi. Bunu özel bilgisayarınızda bulunan dosya aramaları gibi düşünebilirsiniz. İnternette bulunan web sitelerine ait içerikleri görebilmek pek mümkün değildi.

1994 yılına kadar Archie benzeri dünya kadar arama motoru piyasaya düştü ancak çoğu pek bir değer göremedi. Geliştirilen bazı arama motorları sadece site başlıklarını gösterirken bazıları ise aynı siteye binlerce kez girip sistemi alt üst etmekteydi. 1994 yılının sonlarına doğru yeni bir arama motoru internete sunuldu ve bu işlemin nasıl yapılması gerektiğini herkese gösterdi. O arama motoru ise Altavista’dır.

Altavista’yı diğerlerinden ayıran en önemli özellikle ise kısaca şunlardır:

 • Sınırsız olan bant genişliği
 • İleri düzeydeki arama taktiği
 • 24 saat içinde URL ekleyip çıkarabilme özelliği
 • Aramanız ile alakalı olarak tavsiye ve ipuçları gösterebilmesi

Ayrıca farklı dilde de arama yapıp sonuç gösteren ilk ve tek arama motoru da altavista’dır. Altavista’nın piyasaya sürülmesinin ardından o yıl içinde Yahoo ve WebCrawler’de kullanıcılara sunuldu ve nihayet 1996 yılında da Google kuruldu. Google’ında sektöre girmesiyle beraber dengeler değişmeye başladı. Altavista piyasada sinmeye ve Google ile Yahoo’nun hakimiyeti başladı. Bir süre sonra ise Altavista Overture firmasına satıldı ve ardından bu firma da Yahoo’ya geçti.

Bu alanda birçok uzmana göre Yahoo elindeki fırsatları iyi değerlendiremedi ve beklediği başarıyı göremedi istediği seviyeye ulaşamadı. Email konusunda oldukça başarılı bir yönteme sahip olan Yahoo arama motoru konusunda ise kendini güncelleyemedi ve yenileyemedi. Bunun sonucunda ise dünyanın en büyük şirketi olan Google’a meydan bıraktı ve Google bu alanda liderliğe yükseldi.

Google Tarihi

 

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için diğer arama motorları değil de Google üzerinden devam edeceğiz ve tüm işlemleri Google’a göre değerlendireceğiz.

Google  ilk olarak Stanford üniversitesinde okuyan iki öğrenci tarafından 1996 yılında kuruluyor ve o zamanda şimdiki gibi büyük bir başarı elde edileceği tabi ki tahmin dahi edilemiyordu. Hatta bu iki arkadaş yaptıkları bu arama motorunu çoğu zaman satmaya çalışmışlardır ancak alacak birini bulamadıkları için ellerinde kalmış ve geliştirmişlerdir. Bundan kısa bir süre sonra Google büyük firmalar tarafından fark edilmeye başlıyor ve sık sık teklifler sunuluyor ancak bu iki genç geliştirdikleri algoritmayı satmaya yanaşmıyorlar.

Google’ın o zamanlardaki başarısının en önemli nedeni “PageRank” algoritması oluşturmaktadır. PageRank ise bir nevi algoritmadır ve siteleri 1’den 10’a değerlendiriyor ve ona göre sıralıyor. Yani bir örnek verelim hemen eğer web sitenizin PageRank değeri 0 ise o halde siteniz açık konuşmak gerekirse beş para etmiyordur ancak 8-9-10 gibi değerlerde ise web siteniz oldukça değerlidir anlamı çıkmaktadır.

İlk zamanlarda PageRank’ı etkileyen faktörler özgün içerikler, alınan kaliteli ve fazla backlinke ve backlink gönderen sitelerin PageRank değerine göre belirlenmekteydi. Günümüzde ise Google sonuçlarını etkileyen şeyler ise oldukça fazladır ancak o dönemlerde bu 3 şartı sağlayan siteler kolaylıkla liderliğe yükselebiliyordu.

Günümüzde Google dünyanın en çok kullanılan ve bu alanda rakipleri ile arasında kocaman bir fark oluşturan arama motorudur. Türkiye’de kullanım yüzde 90 iken dünya genelinde bu oran yüzde 60 civarındadır. Mobilde ise bu yüzdelik oldukça fazladır.

Google çalışma Mantığı Nasıldır?

 

 • Web siteniz için, blogunuz için bir makale veya içerik eklersiniz veya sadece güncelleme yaparsanız
 • Google örümcek botları içeriğinizi taramak için derhal sitenize yönelir

Bu örümcekler genel itibari ile linkleri takip etmektedirler. Yani dışarıdan, başka bir siteden verilen linkler sayesinde Google sizin sayfanızı tespit eder.  Eğer görünürde bir link olmaması durumunda Google’ın sizi bulması zorlaşacaktır.

Bir site haritası oluşturarak örümceklerin linkleri bulmasını kolaylaştırabilirsiniz ve bu sayede örümcekler içeriklerinizi daha kolay şekilde inceleyebilir.

Eğer robots.tct dosyasında Google örümceklerinin girişini engelleyen bir bilgi var ise Google sizin sitenizi inceleyemez.

Eğer web sitenize yönelik olan linklerde No Follow etiketi mevcut ise Google yine bu linkleri takip edemez.

 • TARANAN SAYFALAR İNCELEMEYE ALINDIĞINDA GOOGLE TARAFINDAN BELİRLENMİŞ OLAN KURALLARA UYULUP UYULMADIĞI TESPİT EDİLİR.
 • EĞER KURALA UYMAMA GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU İSE GOOGLE SAYFANIZI CEZALANDIRIR VE BELKİDE BU DURUMDA SAYFANIZ HİÇ İNDEX ALMAYABİLİR
 • GOOGLE, SAYFALARIN VE DOMAİNİN OTORİTESİNİ DE BELİRLER
 • EĞER TÜM KURALLARA UYMUŞ İSENİZ VE BİR PORBLEM YOKSA TARAMA İŞLEMİNDEN SONRA GOOGLE BU SAYFALARI İNDEXLEMEK İÇİN ALIR
 • SIRADAN BİR İNTERNET KULLANICISI ARAMA YAPTIĞI ZAMAN
 • GOOGLE İNDEKSİNE ALDIĞI SONUÇLARI ÖNERİLER OLARAK KULLANICIYA SUNAR
 • AYNI ZAMANDA YAPILAN ARAMALARIN EŞ ANLAMLILARINI DA KULLANICILARA ÖNERİ OLARAK SUNMAKTADIR.
 • ARAMA SONUÇLARI İSE ARKA PLANDA BELİRLENMİŞ HALDEDİR.
 • ARAMA SONUÇLARINININ YER ALDIĞI SIRALAMAYI İSE YİNE GOOGLE OTORİTESİ BELİRLEMEKTEDİR
 • GOOGLE KİŞİNİN YANİ KULLANICININ DAHA ÖNCEKİ ZAMANLARDA YAPTIĞI ARAMALARI DA DİKKATE ALARAK HERKESE AYNI SONUCU GÖSTERMEMEKTEDİR.
 • ORGANİK SONUÇLARDA BU ŞEKİLDE BELİRLENDİ

Bundan sonra Google az da olsa tanıdık gelmektedir.  Peki, bu noktada sahibi olduğumuz web site nasıl daha üst sıralara çıkabilir bu noktada neler yapılabilir kısaca SEO nedir ve neden gereklidir?

Bu noktada yazımızın başında daha çok kurumsal bir açıklama yapmıştık şimdi ise bu konuyu biraz daha açmak ve detaylandırmak istiyoruz gelin hep beraber inceleyelim

Arama Motoru Optimizasyonu Yani Seo Nedir?

 

SEO’yu kısaca tanıtacak olursak eğer, Google örümcek botlarının sitemizi en basit, hızlı ve verimli şekilde tarayabilmesi adına yaptığımız çalışmalara SEO denilmektedir. Peki, tüm çalışmalarımızı ve işlemlerimizi Google’ın belirlediği kurallara göre yaparsak eğer beklediğimiz veya hedeflediğimiz başarıya ulaşabilir miyiz? Yani tüm web siteleri adil bir şekilde mi ele alınmaktadır ve bu noktada eşit şekilde mi taranıp indekslenmektedir? Bu sorunun cevabı ise hayırdır.

İstediğiniz kadar kaliteli içerik üretebilmek için çalışın, sizden çok daha kötü içeriklere sahip olan siteler sizden çok daha iyi sıralarda olabilir. Bunun nedeni olarak birçok sebep sunulabilir bunlardan biri rakip olduğunuz sitelerin Google’ı kandırması da olabilir bu noktada Google’ın iyi bir çalışma yapmaması da olabilir örnekler çoğalabilir. Bundan ötürü SEO çalışması nasıl yapılmalıdır konusunda bilgi vermek istiyoruz.

SEO Çalışması Nasıl Yapılmalıdır.

 

SEO çalışması yaparken aklınızdan çıkarmamanız gereken 3 temel konu vardır. Eğer bunları uygulamaz veya unutursanız o halde başarıyı defterinizden silmeniz gerekecektir ya da tarihi oldukça uzun bir süreye ertelemeniz gerekecektir.

 • Google Örümceklerine uygun olmalı

Web sitenizi ve sayfalarınızı google örümceklerinin tarayabilmesi için en basit ve kullanışlı hale getirmeniz gerekmektedir ve bu konu oldukça önemlidir bu noktada birkaç tavsiye verelim

 • Web sitenizin kodlama yapısı çok çok iyi olmalıdır. bu noktada mümkünse eğer wordpress ya da magento gibi platformları kullanabilirsiniz.
 • Web siteniz hızlı açılabilmeli ve ağır olmamalı. Google örümcekler geç açılan sayfalardan pek hoşlanmaz ve vakit kaybetmek istemezler. Bu noktada site ne kadar hızlı ise taranması ve indekslenmesi de o derece iyi ve hızlı olacaktır.
 • txt ya da şifreleme yöntemleri ile örümceklerin siteye girişini engellemeyin.
 • Kurallara en uygun şekilde bir site haritası oluşturmaya başlayın.
 • Sitenizi tasarlarken veya tasarladıktan sonra sitenizde inline javascript veya inline css kodları bulundurmayın.
 • 404 ve 301 yönlendirmelerini iyi bir şekilde yapmayı ihmal etmeyiniz.
 • Son olarak web siteniz mobil anlamda da oldukça iyi olmaldır.

 

 • Site dışı ve site içi optimizasyon

yukarıdaki çalışmaları yaptıktan sonra google’ı ziyadesiyle memnun edebilirsiniz. Şimdi ise rakipleriniz ile aranızdaki farkı kapatmak veya rakipleriniz ile aranızdaki farkı açabilmek için gerekli olan çalışmalara bir göz atalım. Gerçi yukarıdaki maddelere tam anlamıyla uyarsanız eğer zaten aradaki farkı açmış olursunuz ancak yine de daha üst konuma da çıkabilirsiniz.

Site içi yapılan optimizasyon adından da anlaşılacağı üzere web site içinde yapılan SEO çalışmalarını belirtmektedir. Bu çalışmaları kısaca özetleyecek olursak eğer;

 • Kaliteli içerik üretmek

Eğer web sitenizde bir içerik yayınlayacaksanız bu içerik kesinlikle kopya, çalıntı veya yetersiz olmamalıdır. Hazırlamış olduğunu içerikler tamamen özgün ve kullanıcı odaklı olmalıdır.

 • Arama hacimlerine dikkat edin

İçeriklerinizi üretmeden önce arama hacimleri konusunda bir araştırma yapmanız ve buna yönelik olarak içerik üretmeniz oldukça faydalı olacaktır. Yani bu anlamda şunu demek istiyoruz pek aranmayan ve kimsenin umurunda olmayan konular ile alakalı olarak içerik üretmek yerine daha fazla aranan ve ziyaretçi kitlesi olan konulara yönelik olarak içerikler üretmeniz daha iyi bir sonuç verecektir. Buna yönelik olarak bir araştırma yapabilir ve strateji belirleyebilirsiniz.

 • Başlık ve meta kısmı

Başlık ve meta bölümündeki kısa açıklamalarınız ne kadar entili ve dikkat çekici olursa o derecede üst sıralara yerleşmeniz de kolay olacaktır.

 • Site içi link verme işlemi

Site içi link verme yolu ile öne çıkmak istediğiniz sayfaların hitlerini arttırabilir ve stratejik çalışma yapabilirsiniz. Bu şekilde organik ziyaretçi sayınız da yükselebilir.

Site dışı olan optimizasyon işlemleri de adından anlaşılacağı üzere site dışında yapmış olduğunuz arama motoru optimizasyon işlemleridir. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken detaylardan biridir diyebiliriz. Sebebini hemen açıklamaya başlayalım.

 • Zarar veren backlink çalışmaları

Eğer backlink alacağım diye kalitesiz sitelere ve bu anlamda link çöplüğü olan sitelere yönelirseniz eğer siteniz beklemediğiniz şekilde banlanabilir. Bundan da anlaşılacağı gibi siteniz günden güne düşecek ve yavaş yavaş silinecektir.

 • Yapay backlinkler

Bildiğiniz üzere özellikle forum sitelerinde bir çok backlink paketi bulunabilir ve sizde bu backlinkleri alıp sitenizdeki backlink sayısını 5 katına çıkarırsanız google tarafından cezalandırılmanız kaçınılmazdır.

Web sitelerinize backlink alırken en az sizin seviyenizde tavsiye edilen ise kaliteli sitelerden backlink almaktır. Eğer bu noktada backlink satın alacaksanız eğer kesinlikle doğal olan bir görünüm kazandırın.

 • Kullanıcı odaklı olmalı

Bu noktada birçok kişi özellikle seo uzmanı ve web site sahipleri aynı hataya düşmektedirler. kullanıcı odaklı olmasını düşünmeden sadece SEO çalışması yaparak bir başarı elde edemezsiniz. SEO çalışması yaparken ilk olarak kullanıcıyı düşünmelisiniz. Eğer ziyaretçilerinizin web sitenizde kaliteli bir zaman geçirmesini istiyorsanız o halde çalışmalarınızda daha dikkatli olmalısınız. Diğer türlü ise sayfada oturum sayısı düşecektir aynı zamanda siteyi terk etme süresi de artacaktır ve sayfalar arasındaki gezinti de düşecektir. Bunun sonucunda ise siteniz arama motoru sıralamalarında ve aramalarda düşecektir. Bu anlamda web sitenize içerik hazırlarken öncelikle kullanıcıları düşünmelisiniz.

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

 

SEO nedir ve nasıl yapılmalıdır konuları hakkında güzel bir yazı hazırladık ve bu anlamda sizinde faydalandığınızı düşünüyoruz. Şimdiki konumuz ise SEO’nun gerekliliği üzerinedir. Bu konuyu da dikkatle okumanızı tavsiye etmekteyiz.

Eğer sizde bir web sitesi açarak sektöre adım atmak ve bu işten ekmek yemek istiyorsanız ilk olarak sitenizin tanıtımını yapmalısınız, yeni kullanıcılara ve ziyaretçilere ulaşmanız gerekmektedir. Bu tanıtımları nerede yapabilirsiniz?

 • Google reklamları

Google adwords reklamlarını kullanarak yeni müşterilere ve ziyaretçilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve bu anlamda tanıtımınızı yapabilirsiniz. Ancak bunun içinde belirli bir bütçe ödeneği ayırmanız gerekecektir. Her reklam işleminde olduğu gibi Adwords’te de belirli bir ücret söz konusudur ve elinizi cebinize atmanız gerekecektir.

 • Facebook

Üye kazanabilme ve sosyal alanda aktif olabilme adına Facebook reklamlarını tavsiye edebiliriz. Bilindiği gibi Facebook reklamlarının da belirli bir ücreti vardır ve bu ücreti ile adwords ücreti arasında pek fark yoktur. Bu noktada Facebook içinde belirli bir bütçe hesabı yapmanız gerekebilir.

 • Sosyal medya

Facebook dışında da belli başlı sosyal ağlar vardır ve bunlara da reklam vermek iyi bir seçim olacaktır. Örnek olarak Twitter ve Linkedin iyi bir seçimdir ancak şunu hemen belirtelim bu iki firmanın reklam ücretleri hem Adwords’tan hemde Facebook reklamlarından daha pahaldır.

 • Afillite kanallar

diğer reklam araçlarından daha az maliyetli olan bu kanallar reklam konusunda daha ucuz olabilir ancak şunu unutmayın bu kanallar ürün satışından belirli bir komisyon talep etmektedirler.

 

Yukarıda bahsettiğimiz reklam yöntemlerinden bazıları kullanmayan e ticaret sitelerinin durumu oldukça kötü demektir ve oldukça zorlanacaklardır. Yukarıda zikrettiğimiz şeyleri yapmalısınız gibi bir öneride bulunmuyoruz yapmalısınız diyoruz. Şimdi diyebilirsiniz ki tüm bunların SEO ile olan bağlantısı nedir? hemen açıklayalım.

Bu noktada sektöre yeni adım atmış bir site olabilirsiniz veya alanınızda en iyi firma da olabilirsiniz ancak şunu kesinlikle unutmayın bu iş için kesinlikle bir SEO danışmanı ile çalışmanız gerekmektedir. Reklama ayıracağınız bütçeyi en aza indirebilirsiniz, geliri arttırabilirsiniz, internetteki hakimliğinizi baskın hale getirebilir ve adınızı markalaştırabilirsiniz. Şunu aklınızdan kesinlikle çıkarmayın organik olan ziyaretçiler markanızın bilinirliliğini arttırırken satışlarınızı da maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Umarız verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur. Bu noktada eğer bir hizmete ihtiyacınız varsa Rahila Bilişim aradığınız hizmeti sunmaya hazırdır. Özellikle SEO alanında sunduğu çalışmalar ile dikkat çeken firmamız İstanbul Pendik’te sunmuş olduğu Pendik SEO çalışmaları ile adını duyurmuştur.

17 Kasım 2017
SEO Nedir, Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
586 kez görüntülendi