SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yani arama motoru optimizasyonu internet sektöründeki tüm firmalar için zorunlu bir çalışmadır. Peki, SEO çalışması nasıl yapılmalıdır?

SEO nasıl yapılır? gibi bir sorunun cevabı oldukça uzundur hatta bunu anlatabilmek için saatler konuşup yazı hazırlamak, günlerce araştırma yapmak gerekmektedir. SEO’nun açılımı olan arama motoru optimizasyonu yaklaşık olarak 250 detaydan ve kriterden oluşan bir işlemdir ve SEO demek uzun süreli bir çalışma demektir. SEO çalışmaları kısa vadede kullanıcının beklentilerini karşılamaz ancak uzun vadede gerçekten faydasını görebileceğiniz bir çalışmaya dönüşecek ve faydasını göreceksiniz.

SEO çalışmalarını siz bireysel olarak kendi başınıza da yapabilirsiniz ancak bu noktada uzman birinden yardım alarak yapmanız çok daha iyi ve faydalı olacaktır. En azından şöyle düşünün hedefinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Yazımızda profesyonel SEO çalışmasını iki kısımda ele alacağız bu şekilde daha faydalı olacağına inanıyoruz. Bu iki aşamadan biri site içi optimizasyonken diğeri ise site dışı optimizasyon olacaktır. Yazının tümünü okuyarak sizde başarılı bir çalışma yapabilirsiniz.

Uzman SEO Analizi

 

SEO çalışması yapmadan önce sitenizin ne durumda olduğunu bilmeniz gerekmektedir ve bunun için de bir analiz yapmalısınız. Rakiplerinizin sıralaması ve durumu, sektör durumu, kullanabileceğiniz anahtar kelimeler ve çıkabilme zorluğu gibi analizler yaparak sitenizin buna uygunluğu ve backlink alınıp alınmadığını incelemelisiniz.  Peki, SEO analizinde nelere dikkat edilmelidir?

Site İçi Optimizasyon

 

Site içi optimizasyondaki en önemli amaç sitenizi internet kullanıcıları ve Google için daha uyumlu hale getirebilmektir. Kullanıcılar için yapılan işlemde içerikler daha kaliteli ve kullanıcı odaklı hale getirilirken arama motorları için yapılan düzenlemelerde Google örümcek botlarının daha iyi tarama yapılması için çalışma yapılır. Bu çalışmalar ile sitenizin yükselmesi ve organik ziyaretçi çekilmesi hedeflenmektedir.

İndexleme

Siteler için index alabilmek kolay bir işlemdir ancak bu birazda karmaşık bir çalışmadır. Sitenizin nasıl index alabileceği üzerine biraz açıklama yapalım. İndexleme için birçok site ve çalışmalar mevcut bunların bir kısmı ücretli iken bir kısmı da ücretsiz yapılmaktadır. Ancak burada size tavsiyemiz en doğal ve organik olarak bu işlemi yapmanızdır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok kullanılan arama motoru bilindiği gibi Google’dır ve Google bu noktada kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Google’ın Webmaster Tools aracında bulunan Google Gibi Getir özelliği ile sitenizin indexlemesini ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Eğer sitenizin sayfalarını güncelliyor ve düzenli olarak sitenize içerik ekliyorsanız getir yaparak Google örümcek botlarını sitenize çekebilir ve indexleme yapabilirsiniz.  Organik, özgün ve düzenli bir şekilde içerik girdiğiniz zaman sayfanız sürekli olarak indexlenecektir.

Bundan 3-4 yıl kadar öncesine kadar içerikten çok anahtar kelime ve etiket önem taşımaktaydı ancak günümüzde işler tersine döndü ve etiketten daha çok içerikler önem taşımaktadır. Bu anlamda içerik girdiğiniz zaman 2 en fazla 3 adet etiket kullanın daha fazlası zarardır. Az sayıda ama etkili etiket girecek olursanız indexlenme sayınız da bu oranda artacaktır.

Robots.txt

Eğer sitenizin Google örümcekleri tarafından kaliteli, hızlı ve doğru şekilde taranmasını istiyorsanız o halde sayfanızda robots.txt dosyalarını yüklemeyi unutmayınız. Robots.txt dosyasının özelliği ise sitenizin Google örümcekleri tarafından taranıp indexlenmesini isteyip istemediğinizi belirtmektedir. Web siteniz içinde robots.txt dosyasının olup olmadığını ise domain.com/robots.txt yazarak kolayca öğrenebilirsiniz. Eğer sitenizde bu dosya varsa bu sizi kullanıcı ve arama motoru dostu bir site yapar.

Domain

Domain demek markanız demektir ve bu yüzden büyük öneme sahiptir. Kelime bazlı SEO çalışması yapacak olan kişiler için domain adeta bu işin şah damarıdır. Bu noktada bir örnek verelim; İstanbul çiçek, istanbuldaki çiçekçiler, İstanbul Çiçekçileri gibi kelimelerde aramalarda ilk sıraya çıkmak istiyorsanız eğer istenbulcicekcilik.com domainine sahipseniz oldukça büyük avantaja sahip olursunuz. Arama motoru seçerken kısa olmasına dikkat edin çünkü hem internet kullanıcıları hem de arama motorları bu domainlerden hoşlanmaktadır ve size güvenirler. Ülkemiz açısından bir domain sıralaması yapalım

  • .com
  • .com.tr
  • .net
  • .gen.tr
  • .org
  • Diğer TR’li uzantılar
  • Diğer uzantılar

Domainin Yaşı

SEO çalışması yapılacak olan site ne kadar yaşlı yani eski ise yapılan çalışma da o kadar verimli olmaktadır. Bir sitede SEO çalışması yapacaksanız eğer o site en az 6 aydır aktif olmalıdır. Yemi açılan sitelerde SEO çalışması yapılması sonucunda site spama düşebilir ve bu çok fazla karşılaşılan bir durumdur.

Site Haritası Oluşturma

Site haritası oluşturarak Google botlarının sitenizdeki son değişiklikleri kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. Site haritalarınız ise sürekli olarak kendini güncellemelidir. Eğer site haritanız kendi kendini otomatik olarak güncellemiyorsa o halde her yeni içerik girdiğinizde kendiniz güncellemelisiniz. Site haritasını ise kendinize göre kategoriler oluşturarak ayırabilir daha kolay şekilde inceleyebilirsiniz.

Canonical URL

Daha önce yayımlanış olan içerikten bir tane daha yayınlarsanız bu arama motorları tarafından sahte, kopya içerik olarak sayılmaktadır. Sitenizde buna benzer bir durum varsa site içinde SEO çalışması yaparak canonical URL kullanabilirsiniz. Oluşturulmuş olan içeriklerin ve linklerin karşılaşıp çakışmasını engellemektedir. Bununla birlikte meta taglarında da kullanılan REL Canonical de kullanılabilir.

Breadcrumbs yani Ekmek Kırıntısı

Bu işlem özellikle e ticaret sitelerinin kullanması gereken bir özelliktir. Kullanıcının alt kategorilerde gezinmesini çok daha kolay hale getirmektedir. Breadcrumbs özelliği sitenizi ziyaret eden kullanıcıları rahatlattığı gibi aynı zamanda Google ve diğer arama motorlarını da memnun eder.

Kırık Linkler

Google ve diğer arama motorları için başka bir sitede sizin linklerinizin verilmesi sizin için bir referanstır. Başka sitelerden verilen bu linkler sitenizi sıralama olarak yükseltebilir. Fakat bu linklerin kaldırılması veya zararlı sitelerden verilmesi aynı zamanda zararda verebilir. Bu noktada siz size verilen ve referans olan linkleri incelemeli, hangi sitelerden verildiğine bakmalı ve bunu arama motoruna bildirmelisiniz. Bu işlem için Webmaster Tools panelinin Sitenize Bağlantılar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

 

Bilindiği gibi son birkaç yılda mobil internet kullanımında büyük bir artış var. Hemen hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlar ile birlikte her bütçeye uygun şekilde yapılan internet paketleri ile genç yaşlı herkes mobilden internette gezinti yapmaktadır. Bunun sonucunda ise internet sitesi olan her kurum, firma ve marka sitelerini mobil uyumlu hale getirmektedir. Bu noktada Google son güncellemesi ile birlikte mobil uyumlu siteleri bir adım öne taşımıştır. Bu güncellemeyle mobil uyumlu olmayan siteler arka plana düşmeye başladı.

Sitenizin hızı

Sitenin hızı her ne kadar SEO çalışması ile direk alakalı olmasa da dolaylı şekilde bağlantılıdır. Site hızınız düşük ise kullanıcılar ve sitenizi ziyaret eden kişiler bundan rahatsız olacaktır bununla birlikte Google ve diğer arama motorları da bundan hoşlanmayacak ve zamanla sıralamanız düşecek ve ziyaretçi sayınızda da azalma olacaktır. Bu noktada sizlere bir tavsiye vermek isteriz. SEO işlemine ve çalışmasına başlamadan önce ilk olarak sitenizin hızını ölçmelisiniz.

Tasarım

Tasarım her ne kadar uzun bir konu olsa da bunun en başta gelmesi gereken özelliklerinden biraz bahsedeceğiz. Siteniz kesinlikle güncel olan bir tasarıma sahip olmalı ve teknolojiye ayak uydurabilmelidir. Arama motorları sürekli olarak yenileniyor ve kendini güncelliyor buna yönelik olarak sizde sitenizi tasarlarken bunu düşünmeli ve buna uygun şekilde kodlama yapmalısınız. Başta Google olmak üzere tüm arama motorları bazı eski kodları zararlı olarak görebilmektedir bu yüzden sitenizde eski kodların kullanılmadığından emin olunuz.

Sitenizdeki tüm şablon, tablo ve efektler javascript yerine CSS ile kodlanarak tasarlanmalıdır. Bunun en önemli nedeni javascript kodlarının arama motorları tarafından indexlenmediğidir. Bundan dolayı sitenizdeki özel alanları CSS ile kodlamalısınız. Arama motoru botları sitenizi tarayıp indexlerken zorlanmamalı ve en kolay şekilde bu işlemi yapmalıdır.

İç Bağlantılar

 

Sitenizde en azından 60 – 120 iç bağlantı olmalıdır ve bu çoğu uzman tarafından tavsiye edilmektedir. Bu tavsiyemiz genellikle orta ölçekli siteler için geçerlidir. Büyük Blog siteleri veya E ticaret siteleri için bu tavsiye uygun değildir.

H Tag

SEO’nun en önemli etkenlerinden biri H Taglardır. Sitenin başlıklarını düzenlemekte kullanılmaktadır. Sitede paylaşılan içeriklerde kesinlikle en az bir Tag kullanılmalıdır. Ancak bunu uygularken de uyulması gereken kurallar vardır. Ana başlık H1, alt başlıklar ise H2 ve H3 ile kullanılmalıdır.

Başlık Kullanımı

İnternette gezinen kullanıcıları çekebilmenizdeki en önemli etken başlıklardır ve bu yüzden başlık son derece önemlidir. Başlıklar ile içeriğinizi özetleye bilir ve arama hacmine göre anahtar kelime seçimi yapabilirsiniz. Kelime odaklı olan SEO çalışmalarında en önemli etkenlerden birini oluşturmaktadır. Google ve diğer arama motorlarında ziyaretçi çekmek istiyorsanız doğru kelimeleri kullanarak başlık hazırlamalısınız. Başlık hazırlarken kendinizi bir ziyaretçi yerine koyun ve buna göre düşünerek hangi başlığı seçmeliyim? Sorusuna cevap verin. Şunu da belirtmeden olmaz seçeceğiniz başlık en fazla 60 karakterden oluşmalıdır. Daha uzun başlıklar arama motorlarında 3 nokta (…) ile tamamlanmaktadır.

Açıklama Alanı

 

Yine SEO çalışmasında en önemli etkenlerden biri ile devam ediyoruz. Description yani açıklama kısmının SEO’daki etkisi oldukça etkilidir. Açıklama metniniz 140 en fazla 160 karakterden oluşmalı ve içeriğinizin bir özeti gibi olmalıdır. Kelime odaklı olarak yaptığınız çalışmalarda açıklama metninde kullanacağınız anahtar kelimeler ile alanınızdaki rakip firma ve siteleri geçerek üst sıralara yükselebilirsiniz.

İçerik

Siteniz içinde yayınladığınız içerikler kesinlikle uzun ve bilgilendirici olmalıdır aynı zamanda sıkıcı da olmamalıdır yani ziyaretçi içeriği incelerken sıkılıp siteyi terk etmemelidir. Uzun olan içerikleriniz ile kullanıcıları sitede tutabilmeyi başarmalısınız. SEO uyumlu makale de burada işleme başlamaktadır. İçeriğiniz ile alakalı olan anahtar kelimeler burada kullanılmaktadır. Sitenize gireceğiniz içerikler en azından 350 kelimeden oluşmalıdır.

Anahtar Kelime

Sitenizle, sektör veya alanınız ile alakalı olan anahtar kelimelere yönelik olarak iyi bir araştırma yapmalı ve bu anahtar kelimeleri nasıl kullanacağınızı belirli bir plan çerçevesinde değerlendirmelisiniz. Site içindeki anahtar kelimeler arama motorları tarafından incelenir ve hangi konu ile alakalı iseniz ona göre sizi sıralar. Bir içerikte kullanılacak olan anahtar kelime yoğunluğu makalenin uzunluğuna göre %5 olmalıdır.

Görsel Etiketler

Aram motorlarında daha fazla yükselmek, ziyaretçileri sitede daha uzun süre tutmak ve aranma hacminizi arttırmak için içeriklerinize resimler ekleyebilir ve resimlere alt etiketler ile birlikte açıklama ekleyebilirsiniz.

Site Dışı Optimizasyon Nasıl Yapılır?

 

SEO çalışmalarının en önemli olan diğer kısmı site dışı SEO çalışması, SEO işlemlerinin %60’lık kısmını oluşturmaktadır. Site dışı optimizasyon işlemleri ile hedefinize ulaşmanız çok daha kısa sürede gerçekleşecektir. Bu çalışmada en önemli kısım Backlinktir.

SEO ve Backlink

Backlink çalışması yaparak sitenizin sıralamasını çok daha kolay şekilde yükseltebilirsiniz. Ancak bu noktada çok dikkatli olmak gerekir fazla backlink yarardan çok zarar getirmektedir. Bu noktada en önemli olan şey sitenize link alırken sizin sektörünüz ve alanınız ile alakalı olan kaliteli ve prestijli olan sitelerden bu linkleri almaktır. Aldığınız linkler ile sitenize ziyaretçi gelmiyorsa linklerin pek bir faydası olmayacaktır. Link alacağınız sitelerin kaliteli ve prestijli olup olmadığını sitenin içeriklerini inceleyerek öğrenebilirsiniz. Site eğer düzenli olarak içerik giriyor ve güncelliyorsa ve sıralaması da yüksek ise bu kaliteli bir sitedir demektir ve buradan link alabilirsiniz.

Text Linkler

Text Link en çok kullanılan ve tercih edilen linklerdendir. Title  belirlemenizi sağlarken aynı zamanda anahtar kelime çalışmanızda da faydalı olacaktır. Kelime odaklı olan SEO çalışmalarında en önemli rolü txt linkler oluşturmaktadır. Text link çalışması yaparken ise dikkat edilmesi gereken nokta ise makalenin uzunluğuna göre en fazla 3 adet link kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aşırı şekilde link kasarsanız eğer bu sizi spam durumuna düşürür.

Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları da bir bakıma Text reklamıdır ve bu işin asıl amacı ise vermiş olduğunuz kaliteli hizmetin reklamını yapmak, diğer internet kullanıcılarına tanıtmaktır. Tanıtım yazılarını alacağınız siteler sizin ile aynı sektörde olmalıdır bununla beraber news kaydı olan haber sitelerinden veya kişisel bloglardan da alabilirsiniz.

Blog Tanıtımı

Başta Blogspot, Tumblr ve WordPress olmak üzere çeşitli blog sitelerinden kendinize özel sayfalar açıp alanınız ile alakalı olarak makaleler ekleyerek kendinize link verebilirsiniz.

Forumlar

İnternet kullanıcılarına ulaşmanın en kolay yollarından bir diğeri de forum siteleridir. Kaliteli olan ve kitlesi bulunan çeşitli forum sitelerinden de linkler çekebilirsiniz.

Rahila Bilişim SEO alanında verdiği kaliteli hizmet ile internet sektörün hızlı bir şekilde yükselmenizi sağlarken aynı zamanda markalaşma yolunda da emin adımlar ile ilerlemenizi sağlamaktadır. Pendik‘te sunduğuğu web tasarım ve SEO çalışmaları ile adını duyuran firma yaptığı işin kalitesiyle de beğenileri toplamaktadır.

23 Kasım 2017
SEO Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
541 kez görüntülendi