SEO Fiyatlarındaki Etkenler Nelerdir?

SEO Fiyatlarındaki Etkenler Nelerdir?

Yaşadığımız şu günlerde internette web sitenizin yükselebilmesi için en gerekli araç ve yöntemlerden olan SEO’ya ihtiyaç günden güne artmakta ve bu ihtiyacı karşılamak üzere birçok şekilde çalışmalar yapılmaktadır.

Artık web siteleri için zorunlu olan SEO çalışması yapılmadığı takdirde siteler hedeflenen konuma erişememekte ve sıralamasını düşürmektedir. SEO’ya ihtiyaç olduğu için oldukça büyük bir sektör haline de gelmiştir. Bu sektörde de ister istemez rekabet olmakta ve gerek firmalar gerekse kişiler birbiri ile yarışmaktadır. SEO konusunda hemen hemen her firmanın kendine göre bir plan ve strateji ile çalışmakta ve buna göre de fiyatlarını belirlemektedir. Bunun sonucunda doğal olarak müşteriler çelişkiye düşüyor ve ne yapması hangi firma ile çalışması konusunda kararsız kalıyor, tereddütler yaşıyor.
Bizde bu yazımızda SEO fiyatlarını belirleyen etmenleri ve hangi konu ve kriterlere göre fiyatların artıp azaldığını detaylı şekilde anlamaya çalışacağız. SEO fiyatlarındaki bu değişikliklerin neye göre gerçekleştiğini detaylı şekilde ele alıp web site sahiplerinin kafasındaki soru işaretini gidermeye çalışacağız.

SEO Fiyatlarındaki Etkenler

Kullanılan anahtar kelimelerin Google sonucundaki sayısı
Bu sayı aslında o kelimedeki rekabeti belirlemektedir. Her ne kadar tek başına yeterli olmasa da yine de dikkate alınmalıdır. Google’ın genel sonuçlarına bakıldığı gibi Türkçe arama sonuçları da göz önünde bulundurularak dikkate alınmalıdır. Peki, bu nasıl olmalıdır hemen bir örnek verelim. Örneğin SEO kavramı uluslararası bir terimdir ve bundan dolayı aramalar sonucunda çıkan sayı Türkiye’deki arama rekabetini tam olarak yansıtamaz. Bunun daha sağlıklı olabilmesi için Türkçe arama sonuçlarına da bakılması gerekir ve buna göre bir strateji belirlemek gerekecektir.

Sitenin Yaşı

Açılmış olan bir site ne kadar eskiyse yani tabiri caiz ise internet yaşı ne kadar yaşlı ise SEO çalışması ve Google’nin yaşa saygısı nedeni ile yükselmesi o derece kolay olacaktır. Bundan dolayıdır ki eski sitelere SEO çalışması yapmak maliyet açısından daha uygundur bunun en önemli nedeni de Google’dır ancak yeni açılmış bir site için bu geçerli değildir. Hem oldukça genç olan bu site Google tarafından saygı ile anılmaz bunun için kaliteli bir SEO çalışması yapılmalıdır ve buna göre yeni sitelerin SEO çalışması eski sitelerin SEO çalışmasına göre daha masraflı ve pahalıdır diyebiliriz.

Sitenin DMOZ kaydı olup olmaması.

DMOZ dünya genelindeki en kaliteli ve prestij sahibi dizin sitesidir diyebiliriz. Eğer bir web siteniz varsa ve burada kendi kategorisinde kayıtlı ise SEO çalışması oldukça etkili olacaktır. Bu anlamda DMOZ sitenizde yapılacak olan SEO çalışmasında kolaylık sağlamaktadır ve bu fiyatta da etkilidir. Eğer sitenizin DMOZ kaydı varsa sitenizin çalışması daha uyguna olabilmektedir. Ancak eğer Web sitenizin DMOZ kaydı yoksa bu fiyata da etki edecektir ve azda olsa fiyatta artış olacaktır.

Site WordPress tabanlı olması

WordPress, SEO bakımından en çok aracı ve özelliği içinde barındırıp eklenti sunan açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu açıdan bakılacak olursa eğer siteye yapılan SEO çalışmaları oldukça kolaylaşmaktadır. Bu avantajın sonucunda anlaşılacağı üzere he web site kendi alanında çok daha kolay ve basit şekilde üst sıralara yerleşebilmek için çalışmalar yapabilir. Bu alanda SEO çalışmaları yapan firma veya kişiler sitenizin WordPress tabanını kullanarak SEO çalışmaları yaparak bu durumu bir avantaja çevirebilir ve hedefine kolay şekilde ulaşabilirler. Eğer sitenizin alt yapısı WordPress ise sizde fiyatta indirime gidebilirsiniz.

Web Sitenizin anahtar kelimedeki sırası.

Eğer siteniz için daha önce bir SEO çalışması yapılmışsa ve bu anlamda siteniz hedefteki anahtar kelimede veya kelimelerde belirli bir seviyeye gelmiş ise bu işlem normalden çok daha kolay olacaktır. Çünkü yeni açılan bir sitenin ilk hedefi belirlenen kelime veya kelimelerde belirli bir sıraya gelmektedir. Bundan sonra ise o kelime / kelimelerde artık yükselmeye çalışmaktır. Web sitenin hedef kelimeye yakınlığı da fiyatı belirleyen faktörlerdendir. Eğer web siteniz hedef kelimeye yakın ise SEO çalışmasının fiyatı da bu oranda düşecektir. Diğer taraftan eğer daha önce bir çalışma yapılmamışsa ve hedef kelimeye yönelik SEO işlemleri gerçekleşmemişse Web siteniz hedef kelimeye oldukça uzaktır ve buna yönelik uzun bir çalışma yapılması gerekecektir. Bununda ücreti doğal olarak daha fazladır diyebiliriz.

Hedef

Web sitenin hedefindeki konum aslında ücrete en çok etki eden konumdur. Yani web sitenin hedefi ne ise ona göre SEO çalışması yapılır ve hedef büyükse fiyatta ona göre oldukça yükselebilmektedir ancak hedef küçük ise fiyatta ona göre düşük olmaktadır. Örneğin bir web siteniz var ve bu web sitenize SEO çalışması yaprak ilk sayfaya hatta ilk sıraya yükselmek istiyorsunuz işte bunun fiyatı oldukça yüksektir ve diğer çalışmaların birkaç katı olabilir. Çünkü bu çalışma oldukça dikkat ve özen isteyen, uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışmadır. Genellikle bu tarz çalışmaları e ticaret siteleri için uygulanmaktadır. Rekabet halinde olan web siteleri için bu tür çalışmalar can alıcı noktalardan biridir diyebiliriz.

Ödeme Konusu

Ödeme şekli hemen hemen her işte olduğu gibi SEO fiyatlarını da etkilemektedir. Örneğin bir alışveriş merkezinde mobilya ürünü alırken size iki fiyat sunarlar biri taksitli diğe ise peşin fiyattır. Peşin fiyat her zaman daha ucuz olmaktadır. SEO’da da bu geçerlidir SEO’nun fiyatını peşin ödeme, taksitli ödeme veya iş sonunda ödeme gibi seçenekler etkilemektedir. İmkan olduğu sürece peşin ödeme yapmanız işlemin daha ucuza yapılmasını sağlar.

İş Bitimi

SEO çalışması için istenen bitim süresi de fiyatı az miktarda oynatacaktır. Bunun nedeni ise işe yoğunluk göstermek, ilgili olmakta diyebiliriz. Bir örnek vererek açıklamak gerekirse eğer; Siteniz için istediğiniz çalışmanın 2 ay değilde 1 ayda yapılmasını istiyorsanız eğer bunun fiyata da etkisi olacaktır çünkü SEO çalışması isteyen şirket için para kazanma 1 ay daha erken para kazanmaya başlayacaktır ve bunun sonucunda da hedefine olan uzaklığı daha da kısaltacaktır. Sürenin 1 ay kısaltılması demek SEO çalışması yapan firma veya kişinin daha hızlı, doğrudan ve odaklı şekilde çalışma yapmasını gerektirecektir buda ister istemez fiyatı etkileyecektir. Bu yoğunluğa göre fiyatın artması kaçınılmazdır diyebiliriz.

Çalışma Tarzı

SEP çalışmasının fiyatını etkileyen bir başka unsur da çalışma şeklidir diyebiliriz. Bu aslında gizli bir etkidir. Firma veya kişinin çalışma tarzı yani ekonomik anlamdaki stratejisi de fiyata oynamalara sebep olabilir. Yine buna benzer olarak bir ekibin veya tek bir kişinin çalışma yapması az da olsa etki göstermektedir. Ancak bu durumda SEO çalışması yaptıracak olan kişilere tavsiye vermek isteriz. SEO çalışmasında ekip olarak hareket eden kişilerin işleri daha kaliteli olmaktadır. Yaptırdığınız çalışmada da bunu fark edeceksiniz ve çalışmanın garantili ve uzun ömürlü olduğu kanısına varacaksınız.

Sizde yukarıda belirttiğimiz gibi çalışmalarınızı detaylarını belirleyip buna göre bir çalışma isterseniz fiyat konusunda büyük bir avantaja sahip olabilirsiniz.
Pendik Web olarak hizmet veren Rahila Bilişim alanında uzman ekibi ile verdiği Web tasarım ve SEO hizmeti ile müşterilerine en kaliteli, garantili ve uzun ömürlü hizmetler sunmaktadır. Maddi açıdan ise oldukça uygun olan Rahila Bilişim bu sektördeki uzun yılların verdiği tecrübeye dayanarak hareket ettiği için hemen hemen her alanda yaptığı çalışmalar sonucunda olumlu dönüşler almakta ve müşterilerini memnun etmektedir. Sizde bu hizmetten faydalanmak ve sitenizin daha iyi yerlere gelmesini istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Daha önceki yazımız olan “SEO Nedir? Neden Gereklidir?” adlı makalemizi incelemek isteyebilirsiniz.

07 Kasım 2017
SEO Fiyatlarındaki Etkenler Nelerdir? için yorumlar kapalı
370 kez görüntülendi