Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO Nedir?

Akıllı telefon yani smarthphone teknolojisi her geçen yıl yenilenmekte ve olduğu konumu bir adım yukarı taşımaktadır. Bugün ve her geçen gün kullanıcılarının sayısı artmaktadır.

Mobil akıllı telefonlar için uygulanan internet paketleri hemen hemen her bütçeye uygun şekilde tasarlandığı için tercih edilebilirliği de artmış durumdadır. Özellikle ülkemizde bu tarz bir gelişimden sonra kişi başına düşen aylık internet kullanımı yılda yaklaşık olarak %300 kadar artmaktadır. Yine yaklaşık olarak 7 milyon kişinin kullandığı mobil internete uygun olarak web site sahipleri sitelerinin mobil versiyonunu yapmaya başlamışlardır ve buna uygun olarak sitelerinin SEO çalışmalarını buna uygun şekilde yapmaya başlamışlardır ancak Mobil SEO hakkında pek bir bilgi yoktu.

Mobil alandaki bu internet kullanımı doğal olarak farklı sektörlerde farklı iş fırsatları ve imkanları da sunmaya başlamıştır. Mobil SEO ise bunlardan yalnızca biridir. Mobil SEO, mobil internet ve arama işlemi sürdüğü sürece gelişecek ve var olacak bir sektör diyebiliriz. Sizde mobil aramalarda web sitenizin daha da iyi sıralara yükselmesini istiyorsanız, web sitenizin mobil internet kullanıcıların için nasıl göründüğü kadar önemli ise mobil ziyaretçi sayısı da siteniz için o derece önemlidir.

Mobil SEO örnekleri ile açıklayalım

Google aranması ile Google mobil aranması arasında büyük benzerlikler vardır hatta küçük ayrıntılar dışında pek fark olduğu söylenemez. Bu anlamda eğer bir web siteniz varsa ve bu web siteniz mobil kullanıcılara yönelik olarak iyi bir performansı yoksa ilgi çekici değilse ve kurumsal renkler, site stiliniz kayboluyorsa sizde “Mobil SEO Nasıl Yapılır?” diye düşünmeye başlayabilirsiniz.

Küçük Değişiklikler

Mobil SEO çalışmaları için birçok farklı senaryo vardır. Büyük şirketler bu çalışmalara yönelik neler yapmaktadır bunları inceleyip hep beraber yol haritası çizelim. Google ve Apple gibi büyük şirketler mobil kullanıcılara yönelik olarak sayfalarını stylesheet gibi küçük ancak bir o kadar etkili ayarlar ile üstesinden gelmektedirler. Sizde mobil kullanıcılarına masaüstü kullanıcılarında olduğu gibi kaliteli bir site sunayı hedefliyorsanız ve sitenizin mobil versiyonu zaten bu kalitedeyse sizde bunu uygulayabilirsiniz.

Mobil URL Sunmak

Bunun için dünyanın en iyi e ticaret sitelerinden olan eBay üzerinden örnek vermek isteriz. eBay mobil kullanıcılarına yönelik olarak mobil alışveriş için sitesinin mobil versiyonunu kullanmaktadır. Sitenin mobil versiyonunu incelediğiniz taktirde oldukça başarılı bir çalışma yapıldığını göreceksiniz ve mobil araçlara uygun şekilde hazırlanmış olan mobil eBay kullanıcılarına güzel bir deneyim sunmaktadır. Buradaki en büyük amaç ise mobil kullanıcılarının aradığı şeyi en kısa yoldan kullanıcıya sunmak ve işlemi tamamlamaktadır.

Sizde mobil kullanıcılarınıza daha kaliteli bir hizmet sunmak ve iyi bir internet tecrübesi yaşatmak istiyorsanız, mobil sıralamada sitenizi daha üst sıralara çıkarmak istiyorsanız sitenizin hızına, kodlamasına ve mobil standartlarına uygun olup olmadığa dikkat etmelisiniz. Eğer ayrı bir URL’de hizmet veriyorsanız o halde mobil ve masaüstü versiyonları daha sağlam bir geçiş sağlanmalıdır. Google mobil ve Google Bot’larına farklı adresler ile sunmalısınız.

Altını çizerek belirtmekte tekrar fayda vardır ve burası oldukça önemlidir. Google mobil ve kullanıcı ile Google Botları ile masaüstü yine aynı versiyonu görmelidir. Bu iki versiyonun birbirinden farklı olması normal olabilir ancak içindekiler kesinlikle aynı olmalıdır ve içeriklerde farklılık olmamalıdır. Web site ve Mobil veriyonu arasında içerik farklı olursa Google “cloaking” yaptığınız kanısına varır ve siteniz indexten silinebilir bunun için dikkatli olmak gerekir. Cloaking nedir diye soracak olursanız eğer bu sırf anahtar kelime doldurarak arama motorunda yükselmek için hazırlanmış içerikler demektir.

Mobil SEO ve Google’ın resmi açıklamaları

Mobil SEO hakkında bir çok şehir efsanesi daha doğrusu internet efsanesi duymuşsunuzdur ve bu konu hakkında çok yoğun bir bilgi kirliliği mevcuttur. Bunun asıl nedeni ise bu sektörün yeni olması ve ihtiyacının yüksek olmasıdır diyebiliriz.  Bu sektörün farkında olmak ve yararlanmak için iyi bir araştırma yapmak oldukça faydalı olacaktır.

Rahila Bilişim Pendik’te sunduğu Pendik Web hizmeti ile aynı zamanda sitenizin SEO çalışmalarını da itina ile gerçekleştirmektedir. 10 yıllık bir tecrübe ile hareket eden firmamız web sitelerin mobil versiyonları ile de aynı ölçüde ilgilenmektedir. Gerek Desktop gerekse mobil versiyonlarının sıralamasının yükselmesi için en uygun hizmeti sunan Rahila bilişim bu sektörde adını duyurmuş ve alanda profesyonel ekibi ile müşterilere hizmet vermektedir. Günümüz teknolojisinin vazgeçilmezi olan mobil uyumlu web siteler ile kullanıcı trafiğiniz artacak, ziyaretçileriniz çoğalacak ve eğer e ticaret sitesi iseniz o halde satışlarınızda ciddi yükselişler olacaktır. Sizde bu hizmetten faydalanmak ve Web sitenizin aranma hacmi ile sıralamasının yükselmesini istiyorsanız o halde geç olmadan bizimle iletişime geçin. Tek yapmanız gereken Web sitemizde bulunan iletişim numaramızdan bizi aramak veya mesaj kısmından bize mesaj atmaktır. Sizde çok yakında hedefinize ulaşmış olacaksınız.

06 Kasım 2017
Mobil SEO Nedir? için yorumlar kapalı
354 kez görüntülendi