Makale Nasıl Yazılır?

Makale Nasıl Yazılır?

Bu yazımızda doğru makale nasıl yazılır, makale yazımında nelere dikkat edilir ve en çok okunan makaleler de önemli olan detaylar nelerdir konusunu ele alacağız.

Özellikle internetin gelişmesi ve hayatımızın büyük bir alanını kaplaması sonucu yeni bir sektör de doğmuş oldu. Daha önceden gazete ve dergilere yönelik olarak hazırlanan makaleler artık en çok web siteleri ve bloglar için yazılmakta ve bu alanda eklemek yiyen birçok kurum ve kişi bulunmaktadır. Ancak piyasada bulunan yazıları incelediğimizde ise bu yazıların kalitesinin biraz düşük olduğunu görmekteyiz. Bunun en önemli nedeni ise yazıların okuyucuya odaklı olmaması, özensiz olması, basit hataların bulunması diyebiliriz. Bu yazımızda bu hatalar nasıl giderilir ve makale yazılırken nelere dikkat edilir konusuna dikkat çekerek yazıların kaliteli ve faydalı olmasını sağlamaya çalışacağız. İlk olarak makale nedir ve ne için yazılır konusuna değinelim daha sonra ise yazım kurallarında dikkat edilmesi gerekilen noktalardan bahsedebiliriz ve bu sayede alanınızda bir uzman haline gelebilirsiniz.

Makale bilimsel konular üzerinde, fen bilimleri hakkında, siyasi konular üzerine, ekonomi değerler konusunda, teknoloji alanında, toplumsal sorunlar veya gereklilikler hakkında gerek eleştirisel anlamda gerekse yapıcı yorumlar noktasında açıklayıcı olan yazılardır. Bu yazılar daha önce gazete, dergilerde yayımlanırken günümüzde ise en çok internet sitelerinde yayımlanmaktadır. Bu yazılarda yani makalelerde genel olarak yazar kendi görüşlerini ele almaktadır. Buna yönelik olarak yazıyı hazırlayan yazar ya da editör önceden belirlediği konu üzerine faydalı olabilecek şekilde ya da eleştiri olarak bir yazı hazırlayıp yayınlayabilir. Tüm bunlara ek olarak bilimsel bir çalışma hakkında detay ya da bilgi verebilir, önerilerde bulunabilir, toplumsal konulara da değinebilir. Yazar sadece bilgilerle alakalı olarak yazı yazmaz aynı zamanda bir kurumu veya firmayı övebilir kurumlar hakkında da bilgilendirme yapabilir.

Makale yazan kişiler yazdıkları makalelerde okuyucuları ve belirli bir kitleyi hedef almaktadırlar buna yönelik olarak ise içinde bulundukları topluma yönelik olarak toplumsal özellikleri veya problemleri, politik ve siyasi değerlendirmeleri, teknolojik anlamdaki gelişmeleri ve bilimsel olan çalışmaları, dil, din ve kültür anlamındaki görüşleri ele alabilir. Hedefe koydukları kitleye göre olumlu veya olumsuz eleştirilerde bulunarak kendi görüşlerini savunabilir ve okuyucuya sunabilir.

Makale konusunu açığa kavuşturduktan sonra okuyan herkes bunda ne var bende yazabilirim diye düşünebilir ancak bu iş göründüğünden çok daha zordur ve dikkatlice ele alınması gerekmektedir. Makale noktasında hataları olan kişiler de ben makale yazarım der ancak makale yazımında dikkate alınması gerekenler noktasında ise oldukça zayıf durumdadır. Şimdi yavaş yavaş makale yazımındaki kurallara ve makalenin gerekliliğine değinelim.

Makale Yazmak İçin Ne Gereklidir?

 

Eğer makale konusunda bir merak içindeyseniz ve yazılar hazırlayıp okuyucu kitlesi kazanmak istiyor hatta bu işi hobiden ziyade bir ekmek kapısına dönüştürmek istiyorsanız o halde yazımızı baştan sona kadar okumalısınız. Bu noktada herhangi bir yeri atlamadan okuduğunuzda ve dikkate aldığınızda sizde kaliteli makaleler yazabilecek duruma geleceksiniz.

İlk olarak yazınızı hazırlarken;

 • Okuyucuların ilgisini çekebilmelisiniz ve hedefinizdeki kitlenin yazınızı okumaya değer görmesi için güncel konular üzerine durmalısınız.
 • Yazınızı hazırlamadan önce internetten bu konu hakkında bir araştırma yapmalı en çok beğenilen veya takip edilen konu üzerine odaklanmalı buna uygun anahtar kelimeler seçmelisiniz. Eğer makale yazmaya ilk defa başlıyorsanız o halde yazım kurallarını ve etkili bir makale konusunda neler yapılmalı iyice kavramanız gerekmektedir.

İnternette bu konu ile alakalı yüzlerce hatta binlerce faydalı makale bulabilirsiniz iyi bir araştırma sonucunda ise istediğiniz birikime kolayca ulaşabileceksiniz yeter ki bununla ilgili bir merak ve heves içinde olun ve araştırma yapın. Yazı işine başlarken de bu iş için istekli ve bir o kadar da cesur olabilmeli hata yapmaktan korkmamalı kötü makale yazma korkusu ile bu işten vazgeçmemeli üzerine gitmelisiniz. Şunu kesinlikle unutmayın başarı denemek ve yanılmak sonra tekrar denemek ile gelecektir. Bir yazı yazarak kendinizi deneyin hatalarınızı görün ve bundan ders çıkarın daha sonra bunu bir adım ileriye taşıyın.

Bu yazımızda sadece makale nasıl yazılır konusuna değinmeyeceğiz aynı zamanda makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler, makale yazarken neler yapılır, okuyucu nasıl çekilir gibi ince noktaları da ele alacağız bu sayede usta bir yazar olabileceksiniz. Hazırladığımız yazıdan mümkün olduğu kadar faydalanmaya çalışın gerekirse not alın ve unutmayın.

Makale Neden Yazılır?

 

Bu durum oldukça geniş bir açıklama istiyor ancak biz kısa bir şekilde özetlemeye çalışacağız. Bazı durumlarda değişse de genel olarak dergilerde, gazetelerde, bloglarda, internet sitelerinde, e ticaret sitelerinde makale yazmak;

 • Sizi yazı yazdığınız alan ile alakalı olarak bir uzman haline getirecek ve bu alanda uzmanlaşacaksınız.
 • Evinizden, iş yerinizden veya kaldığınız herhangi bir yerden web sitelerine veya kendi blog adresinizde yazılar yayımlayarak bir gelir elde edebilir ve kendinize bütçe oluşturabilirsiniz.
 • İyi bir makale yazabilmek firmanızın veya sitenizin tanıtımını iyi bir şekilde yapmak anlamına gelmektedir. Kendi sitenizi, işletmenizi ya da firmanızı kendiniz tanıtabilirsiniz.
 • Yazınız gerçekten iyi ve kaliteli ise hedef kitleniz tarafından okunmaya başlar ve bunun sonucunda ise belirli bir kitleniz oluşur hemen hemen her noktadan ve ülkeden arkadaşlıklar kurabilirsiniz.
 • Eğer bir siteniz varsa buna düzenli yazı ekleyerek sitenizi güncel tutabileceksiniz.
 • Makalenizi iyi yazdıktan sonra çok okunuyorsa bu sizin konuşma yeteneğinize de yansıyacaktır.
 • Web siteleri için en önemli olan şey organik ziyaretçidir ve kaliteli makaleler organik ziyaretçiyi en kolay şekilde çekebilmenizi sağlar. Bunun sonucunda ise Hit sayınız artar, sıralamanız yükselir.
 • Makale yazabilmek ve yazmak konusunda uzman haline gelebilirsiniz ve alanda profesyonel haline gelirseniz herhangi bir reklama başvurmadan kendi sitenize kolayca ziyaretçi çekebilirsiniz.
 • Makaleler web sitelerinin motorudur ve makaleler sayesinde web siteleri adım adım ileri taşınabilir.
 • Web sitelerinde bulunan sayfalardan linkler alarak siteleri kendinize yönlendirebilirsiniz ve bu sayede hem Google hem de ziyaretçiler tarafından memnuniyetle karşılanmış olacak aynı zamanda sıralamanızı yükselterek aramalarda ilk sayfadaki yerinizi alabileceksiniz. Buda daha fazla ziyaretçi ve gelirinin artması demektir.
 • Kendi sitenizde bulunan reklamlara siz tıklamayın. Bu işlemi ziyaretçilerinize bırakın.

Makalenin Planlanması

 

Birçok yazar dakikada 80 kelime yazabilmek ile övünmektedir ancak yazıları incelendiğinde oldukça kalitesiz, okuyuculara yönelik olmayan ve imla hataları ile dolu bir yazı ile karşılaşmış olacaksınız. Bu alanda her ne kadar uzman olsanız veya ne kadar hızlı yazı yazabilseniz dahi yazınızı hazırlarken tamamen okuyucuyu düşünmeli ve okuyuculara yönelik olarak faydalı yazılar hazırlamalısınız. Eğer bunları dikkate almadan yazı hazırlıyorsanız o halde boşuna kürek çekmekten başka bir şey yapmıyorsunuz demektir. Eğer gerçek amda kaliteli ve okuyucuların fayda görebileceği bir makale yazabilmek istiyorsanız o halde makale yazarken yarım saatten fazla şekilde bu işlem için uğraşmalısınız.

Bazı yazarlar bu işleme o kadar dikkat eder ki makale yazmadan önce günler boyunca bunun üzerine düşünmekte ve faydalı olması için elinden geleni yapmaktadırlar. Yazacakları konu üzerine detaylı şekilde düşünmekte, araştırma yapmakta ve ilgi çekici olabilmesi için elinden gelin yapmaktadırlar.

Bunları dikkate almayarak bir yazı hazırlarsanız eğer sonucun ne olacağını söyleyeyim: Sizin yazınıza benzer şekilde internette yüzlerce hatta binlerce yazı var sizin yazacağınız yazı ise bu yazı çöplüğüne karışacak ve yok olacaktır. Bilimsel anlamda bir dayanağa sahip olmayan, bir planlama ile hazırlanmamış olan, genel olarak kopya veya taklit olan yazılar okuyucular tarafından değerli görünmez ve okunmaya değer bulunmaz bu yazıların ne okuyuculara nede yazara bir faydası dokunmaz. Bu şekilde her gün 6 makale hazırlayıp yayınlasanız bile bir fayda göremeyecek askine zarar yaşayacaksınız. Bu yüzden makale hazırladığınız zaman makale ile alakalı olarak düşünün, konu ile alakalı bir araştırma yapın ve kafa yorun. İşte bu tarz yazılar okuyucular tarafından beğenilir ve sizde bu yazıdan bir fayda görebilirsiniz.  Eğer siz kaliteli yazılar hazırlayıp bu işten para kazanmak istiyorsanız makale yazmak bu işin en temel kısmıdır.

Konu Seçmek

 

Konu seçimi makale yazımında en fazla vakit harcanılan kısımdır ve bu alanda uzman olan kişiler hazırlayacakları yazı süresinin büyük çoğunluğunu bu işleme ayırmaktadırlar. Eğer bir yazının hazırlanması saat sürüyorsa o halde bunun bir saati kesinlikle konuyu bulabilmek için harcanmıştır diyebiliriz. Yazarlar için söylenen güzel bir söz vardır: “Yazar için eğlenceli olmayan, okuyucu için de eğlenceli değildir.” Bu cümleyi esas alırsanız başarılı olabilirsiniz. Bu noktada yazacağınız konu oldukça büyük öneme sahiptir ve okuyucuların dikkatini çekecek konulara yoğunlaşmanız gerekmektedir. Yazacağınız konu ile alakalı olarak ilk siz merak içinde olmalı ve beğenmelisiniz ki okuyuculardan da bunu bekleye bilmelisiniz. Siz makaleyi yazarken sıkılıyorsanız kesinlikle de ziyaretçileriniz de okuyunca sıkılacaktır.

 • Makale konusunda düşünmeye başlayın ve konuları bir taslak olması için kâğıda yazın ve yazmış olduğunuz başlık üzerine düşünün. Başlıklardan seçim yapın
 • Eğer bir başlık seçtiyseniz ve bu başlık ile alakalı olarak yazı hazırlamak istiyorsanız konu ile alakalı olarak bir araştırma yapın. Araştırma sonucunda eğer aynı konu hakkında başka bir yazı ile karşılaşırsanız bu sizi üzmesin ve siz konunuz hakkında yazmaya devam edin.
 • Makaleyi hazırlarken hedef kitle belirleyin ve hedef kitlenizi düşünerek yazınızı hazırlayın. Okuyucu kitlenize yönelik olarak hazırladığınızda bunun faydası oldukça çok olacaktır. Bu noktada bir örnek verelim. Kutuplardaki soğukları ele almak İstanbul’da yaşayanları pek ilgilendirmez ancak İstanbul’daki soğuklar ile alakalı olarak bir yazı hazırlarsanız bu kitlenizi çekecektir.
 • Yazar makalenin yazım aşamasında kendi kendine bu makale konusundaki bilgisini, herhangi bir araştırmaya gerek olup olmadığı veya makale konusunda bir uzmana ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız.

Makale Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Makalenin en önemli olduğu nokta olan konusu hakkında oldukça dikkatli olmalı ve bu işlem için düşünmelisiniz. Rastgele olarak seçilmiş olan konular pek bir verim sağlamaz o yüzden konular hem hedef kitlenize yönelik olmalı hem de güncelliğini koruyabilmeli. Birkaç başlık örneği verelim

 • Zayıflamak için neler yapılabilir?
 • Okumanın faydaları nelerdir?
 • Pratik kitaplık yapımı
 • Yemek tarifleri
 • İş olanağı fazla olan meslekler
 • Kediler hakkında bilgiler

Gibi güncelliğini uzun yıllar koruyacak konular seçmeniz daha iyi olacaktır.

Yazılan makaleyi kimler okuyacak?

 

Genel itibari ile yazıların okunma oranı hedef kitleye bağlıdır ancak;

 • Yazılan konu hakkında birikimi olmayan kişiler
 • Az birikime sahip olan kişiler
 • Bu konu hakkında fazlaca bilgisi olan kişiler

Bu  3 kategorideki insanları hedef alabilmeli ve yazınızı ona göre şekillendirmelisiniz. Kimine göre basit bir fil kullanmanız gerekirken kimilerine göre de daha terimsel ifadeler kullanmalısınız. Bu okuyucunun konuya hâkimiyeti ile alakalı bir durum olduğu için iyice düşünmelisiniz. Şunu da unutmamak gerekir bilimsel makaleler herkes tarafından okunmamaktadır sadece belirli bir kesim tarafından tercih edilmektedir.

Hemen bir örnek vererek devam edelim.

Grip salgını ile alakalı bir yazı hazırlıyorsanız bu yazı hemen hemen herke tarafından okunabilir. Çünkü kış aylarında grip salgınları önemlidir ve herkes grip olabilir ve bu toplumsal bir durumdur. Bu yazı hedef kitleniz için uygun olacaktır.

Fakat Güvercinler ile alakalı bir yazı hazırlayıp bakımının nasıl olması gerektiğine yönelik olarak bir yazı hazırlıyorsanız o halde bu yazınızı sadece güvercin besleyenler okuyacaktır.

Makale uzunluğu ne kadar olmalıdır?

 

İnternetin ilk yaygınlaştığı zamanlarda bu alanda uzman kişiler bir makalenin 500 kelimeden daha uzun olmaması gerektiğini savunurken aynı zamanda 150 kelimeden de az olmamalı şartı koymaktaydı. Her ne kadar Google tarafından böyle bir şart konmuş olmasa da uzmanlar bunun faydalı olduğunu çünkü 500 kelime üzeri olan makalelerin okuyucuyu sıktığını iddia etmekteydi. Fakat günümüze gelindiğinde ise işler biraz daha değişmeye ve farklılaşmaya başladı. Bu günlerde bir makale en az 300 kelimelik olmalı çünkü Google artık uzun makalelere değer vermekte ve uzun makaleleri kullanıcılara faydalı olan makaleler olarak sevmektedir. En çok tercih edilen ve Google tarafından beğenilen yazılar en az 1800 kelimelik olanlardır.

Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre Google’daki makaleler içinde en çok tercih edilen makaleler uzun olanlardır ve aramalar sonucunda ilk sayfada çıkan sayfalar ortalama olarak 1800 kelimelik yazılardan oluşmaktadır.  Uzun makaleleri önemli kılan en net şey ise Google tarafından değerli görülmesidir. Google bu tarzda olan yazıları oldukça sevmekte ve bu yazıların yükselmesini sağlamaktadır. Ancak yine de her şey bundan ibaret değildir.

Ayrıntılı, kurallara uygun, faydalı ve eğlenceli içerikler kullanıcılar tarafından paylaşılmaktadır. Genel itibari ile internet kullanıcıları beğendikleri yazıyı paylaşmaya meyillidir. Bu konu ile alakalı olarak Amerika’da yapılan bir araştırmada internette okunan ve beğenilen yazıların ziyaretçiler tarafından paylaşılma oranı %30’dur. Buradan da anlaşılacağı gibi kaliteli bir makale yazdığınız zaman ziyaretçiler bunu kendi çevrelerinde de paylaşır ve yazınız bir anda birçok kişi tarafından tıklanmaya okunmaya başlar.

Makalenin uzunluğu kadar makale içindeki paragrafların da uzunluğu önemlidir ve makale içinde yer verdiğiniz paragraflar 300 kelimeden daha kısa olmalıdır. Kısa tutmak faydalı olacaktır hatta kısa tutmak için buna uygun alt başlıklar da üretebilirsiniz.  Bu alt başlıklar ile Google tarafından beğeni kazanabilir ve arama motorlarındaki sıralamanızı da yükseltebilirsiniz. Çünkü Google ve diğer arama motorları bu detaylara önem vermektedir. Cümlelerinizi boş yere dolayarak ele almayın ve lafı dolandırmayın. Vermek istediğiniz bilgiyi kısa ve net şekilde kullanıcıya sunmaya çalışmalısınız ve bu noktada aktif olan cümlelere yer vermelisiniz.

Makale Yazımında Nerelerden Faydalanılabilir?

 

Yazacağınız konu ile makalenizde kaliteyi yakalayabilmek istiyorsanız o halde konunuz ile alakalı olarak detaylı ve bilgilendirici araştırma yapmanız gerekmektedir. Araştırmadan sonra ise sabırlıca dikkatli ve acele etmeden yazıyı hazırlamanız gerekecek. Bu noktada araştırma yaparken;

 • Çeşitli dosyalar
 • İnternet siteleri
 • Kurumsal kaynaklar
 • Kütüphaneler
 • Uzman kişiler

Sizin için kaynak olabilir ve buralardan yararlanabilirsiniz.

Yazının Taslağı

 

Yazının başlığı

Makale başlığı makale ile alakalı olan en önemli konulardan biridir. Makale başlığı ile ziyaretçileri sitenize çekebilir ve yazınızın okunmasını sağlayabilirsiniz. Başlık seçerken aynı zamanda makaleniz ile alakalı olarak içeriğin ne olduğunu ziyaretçilere sunmalısınız bu yüzden başlığı makale içindeki bir cümleden seçebilirsiniz.

Yazının Girişi

Yazıya giriş bölümünde yazı ile alakalı olarak fikir, iddia veya çalışma hakkında bilgiler verilmeli ve bu bilgiler okuyucuya net ifadeler ile sunulmalıdır. Tüm makale içinde en kısa olan yer giriş bölümüdür ve en fazla iki paragraftan oluşmalıdır. Okuyucu daha en baştan sıkılmamalıdır. Burada yazının detayları elbette verilmeli ancak en ince ayrıntısına girilmemeli ve detaylardan daha fazla konunun ana hatları okuyucuya sunulmalıdır.

Makale ile alakalı olarak ana konu açıklanmalı ve makalenin ana başlığı üzerine alt başlıklar üretilmelidir. Bu sayede okuyucuya verilmek istenen asıl bilgi sunulmalıdır. Bu sayede ziyaretçiyi yavaş yavaş konunun içine de çekebilirsiniz. Bir örnek ile yolumuza devam edelim. Örneğin makaleniz “ SEO nasıl yapılır “ise giriş bölümünde “Bilindiği gibi SEO internetin şah damarını oluşturmakta ve SEO sitelerin yükselmesini, ziyaretçi trafiğinin arttırılması, e ticaret sitelerinin satışının ciddi oranda artmasını sağlamaktadır. SEO uyumlu makaleleri ziyaretçi sevdiği gibi aynı zamanda arama motorları da sevmektedir ve siz bu alanda yükselmek istiyorsanız SEO’ya çok dikkat etmelisiniz.”  Gibi bir giriş yapılabilir.

Gelişme

Yazının yani makalenin gövdesi konumunda olan gelişme bölümünde yazı ile alakalı olarak ana başlık, ve alt başlıklar detaylı şekilde ele alınır ve ayrı ayrı paragraflar olarak okuyucuya sunulur. Ancak bu bölümde gerek okuyucuyu yormamak adına gerekse anlam bütünlüğünü bozmamak adına paragraflar arası geçişlere dikkat etmek gerekmektedir. Geçişlerin birbiri ile uyumlu olmadığı durumlarda anlam karmaşıklığı yaşanabilir.

 • Makalenin giriş bölümünde konunun esasları, neden yazıldığı, amacı savunduğu fikirleri, kaynaklarından faydalandığı eserler, konu ile alakalı örnek, araştırma ve grafiklerden faydalandığı gözlemlenmekte ve bunlar örnekler verilerek okuyucuya sunulmaktadır.
 • Gelişme bölümünde ise bu fikir, araştırma, tez ve amaç okuyucunun konuyu daha fazla kavrayabilmesi için detaylıca ele alınır.

Konu ile alakalı olarak bir örnek verelim ve yine “SEO Nasıl Yapılır” başlığını ele alalım.

“Google örümcekleri sizin güncellediğiniz veya yeni hazırladığınız içeriğe gelir ve içeriği taramaya başlar bundan sonra ise içeriğinizi indexler ve aramalarda ön plana çıkmanızı sağlar bu anlamda hazırladığınız içerikler oldukça önemlidir. Sayfalarınızdaki içerikleriniz eğer SEO uyumlu ise o halde Google bu içeriğe yüksek puan verir ve aramalarda ilk sayfada kullanıcıya sunar ancak eğer içeriğiniz SEO uyumlu değilse Google bunu sevmez hatta aramalarda sıralamaya bile koymaz bu yüzden SEO oldukça önemlidir.

İçerikleriniz hazırlarken iyi bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmalı ve bu anahtar kelimeleri yazı içinde de kullanabilmelisiniz ancak bu anahtar kelimeleri kullanacağım diye cümlenin anlamını bozmamaya çalışmalısınız. Bu şekilde olursa hem ziyaretçiniz artar hem makaleniz okuyucu odaklı olur ve bu da Google’ı memnun eder hem de arama sıralamanız yükselir. Anahtar kelimeleriniz kullanırken kelimeleriniz ya kalın, ya italik ya da altı çizili yapın bu sayede Google örümcekleri sayfayı taradığında anahtar kelimeleri çabuk tespit edebilir ve taramayı daha hızlı şekilde tamamlar. ”

Sonuç

Sonuç kısmı bir nevi makalenin özet kısmıdır. Giriş bölümünde okuyucuya sunduğunuz fikir ve tezleri sonuç bölümünde bir kez daha ele alarak değerlendirme yaparsınız. Bu bölümde yazar okuyucu üzerindeki hâkimiyetini sağlamaya çalışmaktadır. Eğer bu anlamda bir başarı gösterirseniz bu yazınızın faydalı olduğunu gösterecektir.  Okuyucular ise yazınızdan faydalanıp paylaşacak ya da daha sonra tekrar faydalanmak için geri döneceklerdir. Bunun sonucunda da web sitenizin ziyaretçi sayısı artacak ve bunu gözlemleyen Google tarafından da sıralamanız yükselecektir.

Daha net anlatabilmek için örneğimiz ile devam edelim:

“Hazırladığımız bu yazımızda SEO’nun önemi ve SEO nasıl yapılır konusundan bahsettik. Özellikle günümüzde internet sektörünün yaygınlaşmasıyla beraber artan rekabette rakiplerinizden geri kalmamak ve onların bir adım önünde olabilmek için kaliteli bir SEO çalışması yapmalı ve içeriklerinizdeki SEO uyumuna dikkat etmeli buna yönelik olarak stratejiler geliştirmelisiniz aksi halde rekabetin yoğun olduğu sektörde geri plana düşebilir ve yükselemezsiniz. Kaliteli bir SEO demek sektörde lider olabilme potansiyeli demektir bunu aklınızdan çıkarmayın”

Anahtar Kelimeler

Belki sizin de dikkatinizi çekmiştir son aylarda özellikle sıralamanın yükselebilmesi ve aramalarda öne çıkabilmek için okuyucudan daha çok Google için yazılarda hep anahtar kelimeler kullanılmaktadır. Arkadaşlar şunu açıklığa kavuşturalım böyle çalışmalar kısa vadede bir sonuç verse de uzun vadede zarardan başka bir şey değildir ve bu sitenizin kapanmasına yani spamlanmasına bile neden olabilecek bir çalışmadır. Bu yüzden hazırladığınız makale kesinlikle okuyucuya yönelik olsun ve okuyucuyu baz alın çünkü Google ve diğer arama motorları da siteleri tararken veya araştırırken tamamen kullanıcı ve ziyaretçi gibi düşünmektedirler.

Sahte, yapmacık, kopya, taklit yazılar yerine özgün, kurallara uygun, kaliteli içerikler ve makaleler hazırlayın bu hem Google hem de okuyucular tarafından beğenilecek ve takdir edilecektir. Bunun sonucunda zaten beklediğiniz başarıyı yakalayacaksınız. Bu anlamda kaliteli ve özgün makale hazırladığınızda ekstra bir anahtar kelime çalışması yapmanıza da gerek kalmayacak çünkü anahtar kelime makale içinde kullanmış olacaksınız.  Sizin yapmanız gereken tek şey kullanıcıları yani yazınızı okuyacak olan kişileri düşünmektir.

 

21 Kasım 2017
Makale Nasıl Yazılır? için yorumlar kapalı
718 kez görüntülendi