Görsel Sıralamalarda Üst Sıraya Yerleşmek

Görsel Sıralamalarda Üst Sıraya Yerleşmek

Yapılan araştırmalar Google içinde yapılan aramaların neredeyse üçte birinin görsel bulmak için yapıldığı tespit edilmiştir.

Bundan dolayı site için SEO çalışmalarında görselliğin önemi oldukça fazladır diyebiliriz. Daha önceden Google kullananlar bilir bir görsel aradığınızda ve görsele direk olarak tıkladığınızda Google sizi otomatik olarak görselin yükseldiği siteye yönlendirmekteydi ancak yapılan güncellemeler sonucunda Google kullanıcıyı siteye yönlendirmek yerine resmin büyük halini sunmakta ve kullanıcıyı asıl hedefine ulaştırmaktadır. Bunun sonucunda ise Web site sahiplerinin aklında şöyle bir düşünce oluşmakta “ Zaten siteme gelmiyor o halde görsellere SEO uygulamak çok ta gerekli değil.” fikrini işlemekte. Peki, o zaman kullanıcılar görseller noktasında nasıl bir çalışma yapmalı?

Site içindeki Görseller için SEO Gerekli Mi?

Görsel satılan ürünler: İnternet kullanıcılarının çoğu aradıkları ürünü bulabilmek için görseller kısmında arama yapmaktadırlar. Örnek olarak şöyle diyebiliriz. Örneğin bir kişi evine çalışma masası alacak ve Google’da görsel arama kısmında “çalışma masası modelleri” araması yapar ve resimleri inceler beğendiği resmin yanında bulunan web site adresini ziyaret eder ve ürünü alır. Bu durum hemen hemen her sektörde geçerlidir ve canlılığını korumaktadır. Bu tarz çalışmalar sonucunda e ticaret sitelerinin satışı yükselmekte diğer sitelerin ise ziyaretçi trafiği artmaktadır.

Link Verileri:  Hazırlamış olduğunuz bilgi grafikleri, çekmiş olduğunuz ürün resimleri, veya şirket etkinlik resimleri diğer insanlar tarafından paylaşılması demek sizler açısından web sitenize link gelmesi demektir ve bunun sonucunda ise Google görsel aramalarda sıranızı yükseltmek demektir. Bu şekilde yaptığınız çalışma sonucunda ise görsellerde ön plana çıkarsınızı ve bu görsellere tıklanıp web sitenizin ziyaret edilmesi halinde kullanıcı trafiğiniz de artacaktır.

Lisanslı İçerik: Aslında bu bölüm daha çok resim veya görsel satarak para kazanan kişileri ilgilendirmektedir. Google’ının görsel arama kısmı da tam da bu işi yapan kişilere yönelik bir fırsatta diyebiliriz. Bunu değerlendirdiğiniz takdirde en üst sıralarda olmanız kaçınılmazdır.

Görsel Orijinal olmalı mı?

Yapacağınız çalışmalar için orijinal resimler kullanmanıza gerek yoktur. İster lisanslı görselleri satın alıp kullanırsınız isterseniz de internette hazır bulunan resimleri kolaylıkla indirip SEO çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Web sitelerdeki gibi görsel resimlerde kopyalama gibi bir durum olmadığı için orijinal bir durum olması gerekmez. Eğer bir araştırma yaparsanız sizde göreceksiniz ki görsel aramalarda en üst sırada olan görseller bile orijinal değildir. Bir site eğer kaliteli bir SEO çalışması yapabilirse görseli aldığı siteyi bile geride bırakabilir.

Görsel Aramalar İçin Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki açıklamalardan sonra eğer sizde görselleriniz için SEO çalışması yapmaya karar verdiyseniz yavaş yavaş nasıl yapıldığına geçebiliriz. Görsellere SEO uygulamak web optimizasyonundan daha basittir ve buna yönelik olarak birçok çalışma yapabilirsiniz.

Alternatif Metin

Görsel kullanımlarınızın daha erişilebilir ve kullanıcıya uygun hale getirebilmek içi n alternatif metin kısmına anahtar kelimelerinizi ekleyebilirsiniz.

Altyazı

Sayfaya eklediğiniz görselin altında bir anahtar kelime olması demek SEO açısından alternatif metin olmasından daha iyidir.

Etrafta Bulunan İçerikler

Sayfadaki tüm görseller içerikler ile doğrudan alakalıdır. İçeriğiniz ve görseliniz birbiri ile uyum halinde olmalıdır. Bu şekilde kaliteli bir çalışma yapabilirsiniz.

Sayfanın Başlığı

Web sitelerinde yaptığınız gibi burada da başlık oldukça önemlidir

Sayfanın URL’si

Özellikle bir URL bağlantısında birçok resim olması bu durumu olumsuz kılmaktadır. Bu yüzden bir URL’de en fazla 4 resim olması gerekmektedir.

Görselin Popülerliği

Google içeriklere oranla görselleri çok daha çabuk ön plana çıkarmaktadır. Örneğin bir internet kullanıcısı aradığı görseller içindeki 11. Sıradaki görsele tıklıyorsa Google onu alır en üst sıraya yerleştirir. Bu nedenden dolayı kullanacağınız görseller ne kadar ilginç ve popülerse içeriğiniz o derece üst sıralarda olur ve trafiği artar

Görselin Ölçüleri

Görsellerini genellikle normal orantılarda olmalıdır aksi halde Google’da pek yer bulamayabilir.

Görselin Boyutu

Değişik ölçüler ile beraber Google çok düşük kalitedeki görsellerden de hoşlanmaz bu yüzden kullanacağınız görselin kaliteli olmasına özen gösterin

Rahila Web Tasarım olarak bu anlamda gerek içeriklerdeki gerekse görsellerdeki SEO uyumu ve çalışmasına son derece dikkat etmekte ve müşterilerimize en kaliteli hizmeti sunmaktayız. Seo çalışmalarımız ile  Pendik’te bulunan bir çok firmanın web sitesini sıralama olarak çok iyi yerlere getirdiğimizi de bilmenizi isteriz. Sizde bu tarz çalışmalar istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

08 Kasım 2017
Görsel Sıralamalarda Üst Sıraya Yerleşmek için yorumlar kapalı
606 kez görüntülendi