E Ticarette SEO Nasıl Yapılır?

E Ticarette SEO Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımının artmasıyla beraber internetteki iş sektörü de oldukça arttır ve en çok rağbet e ticaret sitelerinde vardır.

Doğal olarak bu artış e ticaret siteleri arasındaki rekabeti de arttırmaktadır. Binlerce dolarlık adwors hesapları bu alanda kıyasıya bir rekabet içinde aynı zamanda yaratıcılık anlamında da oldukça fazla sosyal etkileşimlerde olmakta ancak rekabette en önemli nokta ise organik ziyaretçilerdir. Ürün yayınları arasında en çok tercih edilen ise XML formatındaki ürünlerdir. Çift sayfa ve içerik problemlerine neden olsa da, bu alanda etkili olmayan e ticaret yazılımcıları ve site mimarları hala 2009 yılından kalma olan taktikleri uyguluyor bu yüzden bu alanda rekabetçiler arama motorlarında da ön plana çıkmak için o kadar da zorlanmıyor. Güncel olarak ülkemizdeki SEO firmaların azlığı ve sadece SEO’ya yönelik olarak yaptıkları çalışmalar ile sınırlı olan büyük ajanslar ve bu ajanslara yan ürün olarak hizmet veren küçük ajanslar sebebi ile kimse tam olarak beklediklerini bulamamaktadırlar.

Bize göre tüm şirket ve şirket yöneticiler organik ziyaretçi konusunda bilinçlendirilmeli ve organik trafik noktasında kendilerini yenileyerek değişim geçirerek bu alana yatırım yapmalıdırlar. Yaşadığımız şu günlerde büyük rekabet içinde olan şirketler ve şirket yöneticileri organik ziyaretçi ve kalıcı trafik noktasında SEO hakkında az da olsa bir birikime sahip olmalıdır. Bunun en önemli nedeni ise sadece şirketlerin problemlerini çözmek için değil birlikte çalıştıkları SEO firmaları için de anlaşabilmeleri için geçerlidir. Lafı fazla uzatmanın pek bir anlamı yok bu yüzden bizde sahip olduğumuz tecrübe ve birikimden yola çıkarak hazırlamış olduğumuz e ticaret siteleri için SEO çalışması konusunda bilgilendirme yapalım. 100 maddeden oluşan site içi SEO çalışmasını 10 farklı başlıkta ele alacağız ve her ipucunun detaylı açıklamasını bulabileceksiniz.

Hedefiniz ve Bu Alanda Stratejiniz Belirli Olsun

Arama motoru optimizasyonunuzu belirlerken ilk olarak yol haritanızı ve stratejinizi belirlemeniz gerekmektedir. Uzun süreli bir yatırım olan SEO işlemi, sadece boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz ve bu şekilde büyük bir başarı elde edebileceğiniz bir alan veya yatırım değildir. Bundan dolayıdır ki her şeyin başında bir planınız olmalı ve buna yönelik olarak hedefinizi belirlemeli ve başarı kıstasınız olması gerekmektedir. İster bu proje sizin olsun ister bir müşterinize ait olsun bu alandaki iş dünyasının KPI adını vermiş olduğu başarı kıstasına kesinlikle bağlı kalmalısınız. Bu iş hakkında iyi bir başarıya imza atmak istiyorsanız ve bu alanda başarıya imza atmak istiyorsanız İngilizce bilmeniz oldukça önemlidir.

 • SEO çalışması yapmadan önce hedefinizi net bir şekilde belirmeniz gerekmektedir.
 • Hareket anlamında sizi rahatlatacak ve kısıtlamayacak aksine hareket alanınızı genişletecek e ticaret sağlayıcısı ile çalışın
 • Gerçek dünyadan farklı olarak SEO konusunda rekabetçilerinizin kim olduğu hakkında detaylı bir araştırma yapın
 • Belirlemiş olduğunuz stratejinin ne doğrultuda ilerleyeceğinizi belirtmeli ve kararlaştırmalısınız.
 • Google webmaster ve Google Analiytics kurulumlarınızı eksiksiz şekilde tamamlayın
 • Eğer kendi SEO işleminizi kendiniz yapmak gibi bir hedefiniz varsa o halde bu iş için belirli bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Anahtar Kelime Noktasında Araştırma

Hedefinizi iyi veya kötü bir şekilde belirlediniz ve buna yönelik olarak proje planınızı çizdiniz. Peki, gireceğiniz pazar tüm emek ve masraf ve zamanınıza değer mi? Buna yönelik olarak birçok arama motoru veri sağlayıcıları sizler için verilerini sunmaktadır. Bu paylaşımlar size organik trafikte mucizeler yaratmak için sunulmaz. Genellikle reklam verenler için hazırlanan bu kısımlardan SEO uzmanları veya SEO meraklıları da faydalanabilmektedir. Eğer gerçekten bu alanda ilerlerseniz yapacağınız çalışma sonrasında aylar öncesinden trafik tahminleri dahi yapabilirsiniz.

 • Gireceğiniz ve hedefiniz ile alakalı olan Pazar konusunda detaylı bir araştırma yapın ve bu noktada ulaştığınız bilgi ne kadar çok ise o derece iyidir.
 • Daha fazla anahtar kelimeye sahip olabilmek ve bunları kullanabilmek için Google Keyword Planner kullanmanız oldukça faydalı olacaktır.
 • Yurtdışı pazarlara da yönelmek istiyorsanız eğer o halde Bing ve Yandex Keyword Tool araçlarınızı kullanabilirsiniz.
 • Ülkemizdeki Pazar hakkında çalışma yapacaksanız o halde SEMrush programını kullanabilirsiniz.
 • Yurt dışı pazarı konusunda daha fazla bilgi ve çalışmaya ulaşabilmek için ücretli olan SEMrush ve Wordtracker programını kullanabilirsiniz.
 • Video bazlı bir çalışma yapacaksınız o halde You Tube Keyword Tool bu alanda oldukça işinize yarayacaktır.
 • Etkili bir çalışma için dünyadaki tüm arama motorları tıklanma oranını öğrenmeye çalışın.
 • Bu alanda iyi bir karara varmalısınız ve kısa anahtar kelimeler yerine mümkün olduğunca long-tail kelimelere odaklanmanız gerekecektir.
 • Hedeflemiş olduğunuz pazarın etkisini ve pazar hakkındaki bilgi akışını öğrenebilmek için bu konu hakkındaki takip yazılımlarını satın alabilirsiniz.

Sitenin Mimarisi Ve Konu Hakkındaki Bilgi Akışı

Herkes için web sitesi internet kullanıcılarına en güzel ürün satan bir siteymiş gibi görünür. Ancak arama motorları sizin gibi düşünmeye bilir. Bilgi akışı konusunda sitenizi harika bir şekilde tasarladığınızı da düşünüyor olabilirsiniz ancak yine Google bu konuda sizinle aynı fikirde olmayabilir. Sitenizin her sayfasına girdiğiniz çokça anahtar kelimesi internet kullanıcıları tarafından ciddiye alınmıyorsa eğer bunu Google’da ciddiye almaz. Bu yüzden her şeyi bırakarak sitenize Google gözünden bakmaya çalışın ve bunun sonucunda gereksiz buluğunuz her şeyi çıkarın. Bu işlemden sonra yani gereksiz olan şeyler çıktığında fark edeceksiniz ki bu yaptığınız şey sadece Google için değil aynı zamanda internet kullanıcıları ve ziyaretçilerinize yönelik olarak yaptığınız bir çalışmadır.

 • Bu alanda etkili bir mimari ve bilgi akışına sahip olabilmek için “Link Juice” terimine hâkim olun.
 • Elinizden geldiği kadar sade ve detaylara boğulmamış bir URL seçimi yapın ve bunun üzerine çalışın
 • Aklınızda bulunan site mimarisini dijital ortamdaki kâğıda dökün.
 • Sitenizde bulunan alt kategoriler ve diğer kısımları subdomain yapmak yerine farklı klasörler ile ayırmayı tercih etmelisiniz.
 • E ticaret sitenizde uygulamak için flat site architecture mimarisini öğrenmeye çalışın.

Crawl Analizi ve Tekniksel Problemler

Bilgi mimarisi hakkında da bir sonuca vardığımıza göre artık yola çıkabilirsiniz demektir demeyeceğiz henüz yapmanız gereken bir çok test sizi bekliyor. Size göre web sitenizin yapısı oldukça kaliteli ve kusursuzdur ancak Google örümcek botları sizinle aynı fikirde olmaya bilir buna yönelik olarak bir empati içinde olmanız gerekecektir. İşte bu noktada iyi bir empati kuran kişilere SEO uzmanı diyoruz ve bu analize ise Crawl analizi diyoruz. Crawl yazılımları ile sitenize giriyoruz ve yazılımın sitenizde dolaşmasını sağlıyoruz. Bu yazılımlar aynen Google örümceklerinin yaptığı gibi sitenizdeki tüm sayfaları tek tek dolaşır ve tespit ettiği problemleri site sahibi ile paylaşır. Bunun sonucunda ise henüz sitenizi yayınlanmadan bile Google gözünden nasıl görüneceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Sitenizin içinde tıpkı Google botları gibi dolaşmak ve bilgi alabilmek için Screaming Frog’a benzeyen crawl yazılımları kullanabilirsiniz.
 • Sitenizin Google örümcekleri tarafından taranıp taranmadığını öğrenebilmek için “site:alanadi.com” şeklinde arayabilirsiniz.
 • 4XX hata veren sayfalara giden linkleri kesinlikle temizleyin ya da o URL’ler için başka sayfalar oluşturun.
 • Her türlü ihtimale karşı 404 hatası veren sayfalarınızı kullanıcıyı doğru bilgiye ulaştıracak şekilde yönlendirme ayarları yapın.
 • 5XX hata kodu veren sayfalarınızı ise sistem yöneticinize bildirin ve bunun çözüme kavuşturulmasını isteyin
 • 302 hatası veren sayfalarınızı 301 yönlendirmeleri ile değiştirin
 • Parametre şeklinde türemiş olan URL yapısına sahipseniz sonsuz sayfa döngülerine girilmediğinden emin olmalısınız.
 • Sayfa açılma hızı 70’in altında ise sayfalarınızı optimize etmelisiniz ve bu hızı ölçmek içi Pagespeed gibi programlar ile kontrol edebilirsiniz.
 • Resimlerinizi isimlendirmeyi unutmayın ve alt etiketlerinin ürün ya da kategori ile uyuşup uyuşmadığını kontrol edin.
 • Aynı sunucuyu kullandığınız sitelerin kontrolünü yapmayı unutmayın bunlar kötü komşu olarak adlandırdığımız kalitesiz siteler olabilir ve bunlar zararlıdır.
 • Tüm işlemleri yaptıktan sonra ise bir kez daha crawl testi uygulayın ve son kontrollerinizi yapın
 • Sitenizi yayına aldıktan sonra ise GWT ile saylarınızın crawl ile kontrol edin ve performansını inceleyin

İçerik Sorunları

Teknik olan problemler sadece kullanıcılara olumsuzluk vermemektedir aynı zamanda arama motorları için de problem teşkil etmektedir. Eğer bir SEO çalışması yapmak istiyorsanız o halde hem arama motorlarını hem de kullanıcıları memnun etmeniz gerekmektedir. Diyelim ki çok kaliteli bir site yapısı uyguladık ve bunda herhangi bir hata bulamadık. Bu sonuçlar arama motoru örümcekleri için pek geçerli olmamaktadır. Google örümcekleri sayfalar arasında oldukça hızlı ve rahat gezebilirlerse de onları besleyecek bir şey yani içerik yoksa bu da bir nevi problemdir. Bu noktada anlamamız gereken şey gerek arama motoru örümcekleri gerekse kullanıcılar için içeriklerinizi oluşturmanız gerekmektedir. Bu noktada neler yapabilirsiniz hep beraber inceleyelim.

 • Sayfalarınızın Title değerlerini hem anahtar kelime bakımından hem de kullanıcı odaklı olarak zenginleştirmeniz gerekmektedir.
 • Google tarafından kısıtlanmış olan ve üç nokta ile sınırlandırılmış başlıkları kullanırken 70 karakterin altında kalmaya özen gösterin.
 • Sitenize organik ziyaretçi çekebilmek ve hit oranını arttırabilmek için <Meta> değerlerini düzenlemeniz gerekmektedir.
 • Yine Google tarafından üç nokta kısaltılmamak için açıklama metinlerinizi 150 harfin aşağısında tutun
 • Sayfalarınızda Hx etiketleri olmalı ve başlıklarınızın Hx etiketleri kullanılarak yapılıp yapılmadığını kontrol edin.
 • Kullanıcıların deneyimi dikkate alınarak HX etiketleri kullanılırken anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz.
 • Ana sayfanızda kullanılmak üzere yaratıcı ve farklı içerikler oluşturun.
 • Kategori sayfalarınızda kullanılmak üzere yine yaratıcı içerik alanları oluşturun.
 • Aynı içerik birden fazla sayfada olmasın.
 • Siteniz içinde bulunan içeriklerin orijinal olup olmadığını sürekli olarak kontrol edin ve bu içeriklerin özgülüğünü Siteliner aracı ile kontrol edebilirsiniz.
 • İçerik konusunda en zayıf olduğunuz sayfaları gözden geçirmek adına crawl yazılımı ile bir araştırma yapabilir ve bunalara yönelik bir çalışma yapabilirsiniz.
 • Farklı renklere sahip olan ürünler için farklı sayfalar hazırlamak yerine tek bir sayfaya canonical olarak işaretleyebilirsiniz.
 • Ürünler hakkında adet, stok, fiyat vb derecelere göre sıralamak için sayfaları tek bir sayfaya canonical işaret bırakabilirsiniz.
 • Sitenizde sayfalandırmanın çok olduğu alanlara rel=prev/rel=next etiketi kullanabilirsiniz daha sonra ise sayfalarınızı Google’da tanıtabilirsiniz.
 • Ürünleri karşılaştırma için farklı sayfalar kullanmak yerine canonicak olarak işaretleme yapabilrisiniz.
 • Yazıcıdan çıktı alınması gibi çift içerik problemleri ile karşılaşılan alanları canonical olarak işaretleyebilirsiniz.
 • Bir blog oluşturmalısınız ve bu blogta ise kullanıcıların çok fazla aradığı konularda kullanıcı dostu olmak şartı ile yazılar ve makaleler yazabilirsiniz.
 • E ticaret sitenizin (www/non-www) veya (HTTP/HTTPS) versiyonlarını doğru olanına yönlendirmesini yapın. GWT’de bulunan parametre bölümüne girerek Google’ın sizi nasıl değerlendirmeli gerektiği konusunda bilgilendirme yapın.

Dahili Linkleme

Web siteniz sorunsuz şekilde çalışmakta ve içerik noktasında da oldukça zengin ancak bunu daha da iyi bir hale getirebilmek adına Google’a içeriklerinizi daha etkili şekilde sunmanız gerekmektedir. Bu konuda ise dâhili linkleme ağacı yapısı ele alınmalıdır ve geliştirilmelidir. Genel itibari ile hemen hemen herkesin gözünden kaçmasına rağmen gerek kullanıcı dostu olabilmek gerekse Google dostu bir site yaratabilmek adına olmazsa olmazlardandır ve biz de bu konu hakkında birkaç tavsiye hazırladık.

 • Ana navigasyon kısmından veya alanından çıkan linkleri anahtar kelimeler ile uyuşup uyuşmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Sayfalarınızda bulunan gereksiz link çıkışlarını düzenleyin, fazla olanları silin.
 • Breadcrumb yapısınu uygulamaya çalışın ve sitenizin ön yüzünde schema.org’de olduğu gibi bir düzen şeklinde ekleyin.
 • Ürün açıklamaları ve kullanıcı odaklı olan bloglarınızdan site içine link verebilirsiniz.
 • Sitenizde çok fazla yani gereksiz kategori olabilir bunun kontrolünü yapın ve gereksizleri silin.
 • Zamanı geçmiş eski tip olan sayfalarınızı ortaya çıkarmaktan kaçınmalısınız.
 • Sayfanızda görünmemesine rağmen kaynak kodlarınızda yer alan footer kodlarınızı temizleyin.
 • Birbiri ile bağlantılı olan ürünlerinizi aynı sayfada listeleyin.

Kullanılabilir Olmak

Yukarıda bahsettiğimiz 6 maddeden de anlaşılacağı üzere tüm hedefimiz kusursuz şekilde işleyen kullanıcı deneyimidir. Bunun en önemli öğesi ise kesinlikle kullanılabilirliktir. Gerek arama motorları gerekse kullanıcılar sitenizde iyi vakit geçirebilmesi için dikkat etmeniz gereken detayları listeleyeceğiz.

 • Kullanıcı dostu olan e ticaret sitelerini inceleyin ve kendi sitenizde uygulamak için ilham almaya çalışın.
 • Site içi aramalara güvenerek havalara girmeyin. Kendinizi kullanıcı olarak düşünün ve aradığınız şeyi bulabilip bulamadığınızı görün.
 • Bağımsız kullanıcılardan siteniz hakkında yorumlar istemekten çekinmeyiniz.
 • Bedensel veya görme engelliler için uygun bir kullanıcı ortamı geliştirin.
 • Yazı içeren resimlerinizi örümceklerinde okuyabileceği bir hale getirin.
 • Çalışmalarınızı tamamladıktan sonra içeriğinizin görünebilirliğini kontrol edin.
 • Kullanıcılarınızın en çok odaklandığı kısmı tespit edin.
 • Paylaşım butonlarınıızn yerini en uygun şekilde ayarlayın.

Yardımcı SEO Araçları

Arama motorları ile birebir uyumlu bir siteyi neredeyse tamamladık. Şimdi ise bazı yardımcı elemanları kullanarak arama motorlarının sitemizi daha net ve kesin şekilde tanımasını sağlayacağız.

 • Üye girişleri, kayıt olma sayfaları gibi değer içermemiş olan sayfalarınızı robotts.txt kullanarak engellemelisiniz.
 • Google Shopping için gerekli olabilecek RSS beslenmesini yaratmalısınız. Bu işlem uzun vadede fayda sağlayacaktır.
 • Sitede olmazsa olmaz olan site haritanızı yerleştirmelisiniz.
 • Site haritalarınızın optimizasyonunu yapın
 • Resim, video, haber vb tarzda içerik üretiyorsanız buna yönelik haritalarınızı oluşturun.
 • HTML olan sayfa yapılarınızı W3C ile uyumlu hale getirin
 • Bunu daha da ileri taşımak istiyorsanız CSS’lerinizi W3C ile uyumlu hale getirin.

Uluslararası SEO İşlemi

SEO için gerekli olan işlemler neredeyse bitmek üzere. Ancak sitenizin hizmet faktörü de önemlidir ve siteniz farklı ülkelerde de hizmet verecekse bunu değerlendirmeniz gerekecektir. Aşağıdaki tavsiyeleri izleyerek sitenizi uluslararası SEO uyumuna uygun haline gelmiş olacaktır.

 • Dil ayrımlarının seviyesini belirlemelisiniz.
 • Eğer siteniz ile alakalı olarak sadece spesifik bir bölge kararlaştırdıysanız bunu Google Webmaster Tool’a bildirmelisiniz.
 • Farklı dil ve farklı bölgeler için sayfanızda hreflang yapısı olmak zorundadır.
 • Site haritalarınızı farklı dillere uygun olarak tanımlayın.
 • Çevirilerin doğruluğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Başarının Ölçülmesi.

Rahila bilişim olarak kesinlikle ölçümlemeyi esas almaktayız ve bu konuda da yapılan çalışmaların ölçülmesi taraftarıyız. Peki, bu noktada neler yapılabilir?

 • Çalışmanın başladığı günden son gününe kadar hedeflerinizden ayrılmayın.
 • SEO gidişatınızı iyi bir şekilde takip edin.
 • Alanınız ile alakalı olarak rakiplerinizin SEO çalışmalarını izleyin.
 • SEO başarısını izleyebilmek için araçlar kullanmaktan çekinmeyin.
 • Anahtar kelimelerinizi gruplandırmayı ihmal etmeyin.
 • Web sitenizdeki tüm sayfalarda Google Analytics bağlantısı olmalıdır.
 • Organik trafiğinizi izleyin

 

15 Kasım 2017
E Ticarette SEO Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
478 kez görüntülendi