Backlink Nedir ve SEO Açısından Ne Kadar Önemlidir?

Backlink Nedir ve SEO Açısından Ne Kadar Önemlidir?

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl internette yükselmenin sırrı Backlink olarak görülmekte ve Backlink almaya yönelik olarak çalışmalar yapılmaktadır.

İnternet pazarındaki yerini belirleyip bu alanda büyümek isteyen firma ve siteler bu terime oldukça hakim diyebiliriz. Ancak bu konu hakkında tam olarak bir bilgiye sahip olamayabilirler. Yani Backlink nedir, ne işe yarar, ne zaman kullanılır, ne zaman kullanılmaz, kullanırken nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevabını tam olarak veremeyebilirler. Bu konu hakkında ne kadar bilgiye sahip olunsa da yine de merak edilir ve araştırma yapılır. Bizde backlink konusunda detaylı bir araştırma yaptık ve internet dünyasına giriş yapacaklar için bu konuda faydalı olacağını düşündüğümüz bir yazı hazırladık.

BACKLİNK NEDİR?

Backlink başka sitelerin sizin sitenize olan referansıdır diyebiliriz. Daha kapsamlı bir açıklama yapacak olursak eğer, sizden çok daha önce açılmış ve internet dünyasında bir geçmişe sahip olan, Google ve diğer arama motorlarına kendini kabul ettirmiş sitelerin kendinden daha sonra açılmış yani yaş olarak daha genç sitelere kendi sayfalarında link vermesiyle yönlendirmesine Backlink denir. Bundan seneler önce Backlink terimi pek kullanılmamakta idi bunun yerine bazı siteler silebar ve diğer kısımlarda “Tavsiye siteler, kardeş siteler” gibi cümleleri kullanarak kendinnden yaşça küçük sitelerin linklerini paylaşırdı.  Gerçek anlamda da Backlink budur. Ancak arama motorlarında pek gerekli ve öneli olmadığı için bu işlemi yalnızca gerçekten birbirini tanıyan siteler uygulardı. Bu işlem sitenin sıralamasının yükselmesi için yapılmazdır. Ancak internet kullanımının gelişmesi ve artık mobil internet paketlerinin artmasıyla beraber internette de rekabet oluşmaya başladı ve aynı sektörde onlarca farklı site açıldı. Bunun sonucunda ise “Kardeş Link” tabiri yerine “Ücretli link” tabiri kullanılmaya başladı. Bunun sonucunda ise bu işlem ücretli olarak yapılır hale geldi ve Backlink önemi gözlemlendi.

Backlink Alma Zamanı

Bilindiği gibi her SEO’cunun kendine has bir yöntemi ve taktiği vardır. Bazı SEO’cular yeni açılmış olan bir siteye sadece backlink çalışması yapar yüksek ve kaliteli backlink alarak üst sıralara yerleşebilir. Bazı SEO uzmanları ise bu süreyi geniş zamana yayarak daha uzun sürede üst sıralara yerleşmeyi düşünür. Bu işlem uzmanın stratejisine kalmış bir durumdur. Ancak en sağlıklı olan yöntem ise makale ve içerik çalışmaları yaparak anahtar kelime konusunda yeterli seviyeye ulaşıp daha sonra backlink çalışması yapmaktır. Hedef kelimeler yani anahtar kelimeler ise yaptığınız iş ile alakalı olarak kendinize göre seçtiğiniz kelime veya kelime gruplarıdır diyebiliriz. Tek kelimeye sahip olan siteler her ne kadar az olsa da genel olarak temel tek bir kelime etrafındadır diyebiliriz. Bu çalışmalarda genellikle birden fazla kelime kullanılır. Örnek verecek olursak eğer, sağlık siteniz var ve hedef kelimeniz “Sağlık ”tır ancak bu kelimede üst sıralara çıkmak oldukça zordur. Bunun yanına ek kelimeler eklenerek çalışma yapılmaktadır. Yani “Sağlık sorunları, Sağlık önemi, Sağlık rehber” gibi.Makale sayısı ise kesin olan bir durum değildir yani bu konu hakkında net bir fikir belirtemeyiz ancak şunu söyleyebiliriz hazırlanmış olan makaleleri tek seferde girmek kesinlikle yanlıştır. Yani yeni açılmış bir siteye bir haftada 100 makale ekleyip Backlink çalışması yapmak doğru bir hamle olmayacaktır. Sitenizin açılışının üzerinden belirli bir zaman geçmesi gerekiyor bunun içinde hazırlanmış olan 100 adet makaleyi bir haftada yayımlamak yerine 1 aya yayarak yayımlamak daha mantıklı olmaktadır. Eğer çok aceleniz yok ise bu süreyi 4 aya kadar uzatabilirsiniz. Başta Google olmak üzere arama motorları sizi tanır ve size güven duymaya başlar daha sonra yavaş yavaş Backlink almaya başlayarak sıralamanızı yükseltebilirsiniz.

Backlink Alınacak Siteler Ne Tarzda Olmalı?

Bu konu hakkında bir araştırma yapacak olursanız eğer göreceksiniz ki son zamanlarda en çok backlink alınan siteler haber siteleridir. Oldukça genel bir kategorileri olduğu için sizin alanınızda da backlink kazanmak oldukça kolay olabiliyor. Eskiden olsa bu oldukça iyi bir çalışma olurdu ancak günümüzde başta Google olmak üzere arama motorları bu tarz Backlinklerden artık pek hoşlanmıyor. Arama motorlarının en sevdiği backlink türleri ise aynı sektörde oldukları diğer sitelerden alınan backlinklerdir diyebiliriz. Tabi bu tarz çalışmalar uzmandan uzmana stratejiye göre farklılık göstermekte her SEO uzmanı kendi stratejisine göre hareket etmektedir. Yani backlink çalışmalarında farklı yöntemler ve stratejiler kullanılabilir.

Backlink  ve SEO bağlantısı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi bir web sitesi için backlink oldukça önemlidir hatta olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Yapılan backlink çalışmaları ile sitenizin popülerliğini kolayca arttırabilirsiniz. Yani sahibi olduğunuz web sitesi diğer web siteleri tarafından ne kadar öneriliyor ve link veriyorsa sahibi olduğunuz site de o derece kalitelidir. Backlink2in faydalı olduğu bir başka durum daha vardır ve bu Google algoritmalarından olan Trustrank sistemine olan faydasıdır. Trustrank Google’ ın size olan güvenidir diyebiliriz. Bu sistemde web siteniz 10 puan üzerinden değerlendirilir. Google’a göre bir web sitesi kaliteli olan diğer web sitelerinden ne kadar backlink alıyorsa o derece de kalitelidir. Ancak Backlink alırken de dikkatli olmanız gerekmektedir. Bunlardan bazılarını belirleyelim.

Daha önce Google tarafından banlanmış olan bir siteden backlink alırsanız eğer bunun size herhangi bir faydası olmayacak kaybettiğiniz zaman tek kârınız olacaktır. Zaten link çöplüğüne dönmüş bir site Google’ın gözünde değersizdir sonuç olarak buradan alacağınız linklerde değersiz olacaktır. Ya da örnek olarak çıkış linkleri fazla olan toplist sitelerden aldığınız Backlinklerde bir fayda sağlamayacaktır ve alacağınız Backlinkleri kesinlikle tek bir günde almayın ve bunu belirli periyotlara bölerek zamana yayın.

Kaliteli Backlin Almak İçin Ne Yapılmalı?

İlk olarak hakim olduğunuz konu hakkında olan ve bu konular ile ilgili olarak çalışma yapan sitelerden yani sizinle aynı veya benzer olan sitelerden backlink almaya çalışın. Bunun katkısı oldukça fazla olacaktır ve bu konuda emin olabilirsiniz.

  • Kaliteli olan dizinlere kayıt veya üye olun
  • Sosyal paylaşım ağlarında hesaplar açın ve buradan link alın bunun katkısı oldukça yüksektir. Özellikle Facebook, Twitter ve İnstagram gibi ağların kullanıcı sayısı toplam olarak milyarlarca insanı kapsamaktadır. İyi bir çalışma yaparak trafiğinizi kolayca arttırabilirsiniz. Bu anlamda kesinlikle bunu ihmal etmeyin ve sosyal paylaşım sitelerinden link alın
  • Oldukça kaliteli olan forum sitelerine veya Bloglara üye olup yazı yazarak bu sosyal sitelerden backlink almaya çalışın. Bu tarz web sitelerinden almış olduğunuz Backlinkler sitenizin sıralamasını yükseltecektir ve iyi bir seviyeye çıkaracaktır.

Bu bahsettiğimiz işlemleri hayata geçirdiğiniz vakit emin olun web sitenizin hem sıralaması yükselecek hem de Google tarafından güvenilir olarak kabul edilecek bu sayede iyi bir konuma gelebilecektir.

SEO konusunda oldukça uzman olan Rahila Bilişim bu alanda sizlere yardımcı olabilmektedir. Gerek SEO stratejileri ile belirlenmiş olan Backlink çalışmaları açısından gerekse de yeni açılmış olan sitenizin yükselmesi için gerekecek olan çalışma yöntemini belirleme ve hayata geçirme noktasın oldukça uzman ekibi ile emin adımlar ile ilelemektedir.

 

12 Kasım 2017
Backlink Nedir ve SEO Açısından Ne Kadar Önemlidir? için yorumlar kapalı
459 kez görüntülendi