Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir.

Bir internet sitesi açarken ilk olarak alan adı belirlenir ve alan adı alırken genel itibari ile sektör hedeflenmektedir.

Alan adı alacak kişiler genellikle web sitesinin alanı ile alakalı veya satacakları ürünlere sunacakları hizmete yönelik olarak alan adı alımını tercih etmektedirler. Bu yaklaşımı bir bakıma doğru kabul etsek bile tam olarak doğrudur diyemeyiz. Bu noktada da birçok kriter vardır.

Alan adı almak aslında başlayacağınız sektöre profesyonel bir giriş yapmaktır diyebiliriz. Hazırladığımız bu yazıda alan adı alırken nelere dikkat edilmeli konusunda yardımcı olmaya çalışacağız ve bu sektöre profesyonelce girmenizi sağlayacağız. Yazımınızın ilk amacı ise yol göstermek ve bu anlamda bir rehberlik sunmak olduğunu belirtelim. Alan adınızı alırken ilk olarak nelere dikkat etmeli ve nasıl davranmanız üzerine yazılmıştır. Sektöre girerken doğru alan adı ile başlamanızı ve iyi bir giriş yapmanızı sağlayacaktır.

İlgi Alanınız Ve Anahtar Kelime

Bir alan adı almaya karar verdiyseniz o halde elinizin altında bir plan da olmalıdır. Bu planda bir ürün satmak, herhangi bir alanda bilgi sunmak, topluluk ve grup oluşturmak işte tüm bunlar alan adı almanız için nedenler olabilir ancak her şey bunlardan ibaret değildir.

Hangi konuya el atacaksanız o konuyla ilgili anahtar kelimelerinizi tespit edin. İlk olarak yapmanız gerek çalışma alanınız ile ilgili olarak en çok arama yapılan anahtar kelimenizi tespit etmelisiniz. Anahtar kelimeleri bulduktan sonra ise hepsini tek seferde kullanabileceğiniz veya tek bir tane seçerek alan adınızı belirleyin. Anahtar kelime arayışı sonucunda hem alan adınızı belirleye bileceksiniz hem de bu konuda yapacağınız çalışma ile alakalı olarak elinizde bir sonuç oluşacaktır.

Özgünlük

Her neye karar verirseniz verin seçeceğiniz alan adı tamamen özgün olmalıdır. Eğer seçtiğiniz alan adı başka bir alan adına yakın ise ve o alan adına sahip site aktif ise o halde alacağınız alan adından uzak durmanızı tavsiye ederiz.  Kullanıcıları açısından kafa karışıklığına sebep olmamalıdır. Böyle bir durumda ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu farklı sitelere kaptırabilirsiniz.

Alan adı konusunda özgün bir isim seçmek gerek markalaşma konusunda gerekse rakiplerinizden farklı olma noktasında oldukça önemli bir konudur. Eğer özgün olan bir alan adı bulamıyorsanız o halde bakış açınızı değiştirmeli ve bu konu hakkında farklı şekilde düşünmelisiniz. Aksi bir durum yaşar ve özgün olmayan bir isim seçecek olursanız eğer marka bilinirliğinizi oluşturmakta zorlanabilirsiniz ve beklentilerinizin karşılığını bulamayabilirsiniz.

Yazılışın Kolay Olması

Alan adınızı satın alırken marka bilinirliğini esas almak zorundasınız. Eğer marka bilinirliliği olmaz ise istediğiniz seviyelere ulaşmanız zorlaşabilir hatta bu imkansız bir hal alabilir. Bundan dolayı seçeceğiniz alan adının yazılışı da oldukça kolay olmalıdır.  Bazı olası durumlarda kişiler alacakları alan adının dolu olmasından dolayı alacakları alan adını çeşitlendirerek bu alan adının farklı şekillerde kullanmaktadırlar.

Seçtiğiniz alan adı markanız olacağından hem yazılışı hem de okunuşu oldukça kolay olmalıdır. Eğer zor yazılan ve okunuşu zor olan bir alan adı tercih ederseniz bu bilinirliğinizi de markalaşmanızı da zorlaştıracaktır. Bu sizin açınızdan oldukça olumsuz bir problemdir çünkü günümüzde trafiğin büyük kısmını marka bilinirliliği oluşturmaktadır.

Hatırlanması Kolay Olmalı

Yazım ve okunuş kolaylığı ile birlikte alacağınız alan adının hatırlanması da kolay olmalı yani akılda kalıcı olmalıdır. Akılda kalıcı olması ile oluşturacağınız markanın ve aldığınız alan adının uyumlu olmasını kolaylaştıracaktır. Akılda kalıcı bir alan adı almanız demek sürekli olarak ziyaretçi çekmeniz ve hitlerinizin artması demektedir.

Akılda kalıcı olmayan bir alan adı seçecek olursanız eğer bunun sonucunda ise markanız halk arasında yayılmayacak ve beklentinizi karşılama konusunda zorluk yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Pazarınız her ne kadar sanal ortam olsa da markanızın yayılmasındaki en büyük etken halen kulaktan kulağa aktarılan bilgiler oluşturmaktadır ve bu büyük önem taşımaktadır. Buna dikkat ederek seçeceğiniz alan adının hatırlanması kolay, akılda kalıcı olmasına dikkat ediniz.

Kısa Alan Adları

En önemli durumlardan biridir. Seçeceğiniz alan adı kesinlikle kısa olmalıdır. Uzun alan adlarının hem hatırlanması zordur hem yazılması zordur hem de markalaşması oldukça zordur. Bu düşünce ile yola çıkıyorsanız yani alan adınızı uzun olarak belirlemişseniz tamamen yanlış yoldasınız demektir. Siz bu alanda çalışmalar yapıp emek harcarken ve bunun için site içinde belirli bir dengeyi sağlamaya çalışırken alan seçmiş olduğunuz alan adı tüm çalışmalarınızı sekteye uğratabilir ve işi baltalayabilir.

Tüm bu durumlardan sonra tekrar etmekte fayda var alan adınızı seçerken kısa olması özen gösterin ve alan adınızın kısa olmasını sağlayın. Kısa isimler hem hatırlanması kolay ve akılda kalıcı olur hem de yazılması basittir. Bunu bir avantaja çevirebilir ve bundan faydalanarak başarıya doğru adım atabilirsiniz. Bunun sonucunda ise beklentileriniz karşılanabilir ve markalaşmaya doğru emin adımlar ile ilerleyebilirsiniz. Ancak maalesef ki uzun alan adlarında böyle bir durum söz konusu değildir çünkü uzun isimler hem ziyaretçilerin aklında kalmaz hem de hatırlanması zordur.

.com uzantısı

Bazı durumlar vardır ve siz markanızı belirledikten sonra alan adı alırken  .com uzantılı olan alan adları başkası tarafından daha önceden satın alınmış olmaktadır. Bu duruda sitenin aktifliğini kesinlikle kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer .com uzantılı site aktif ise o halde alan adı seçimi konusunda yeniden düşünün ancak eğer aktif değil ise o halde .net uzantılı olan alan adını satın alıp yolunuza devam edebilirsiniz ve çalışmalarınıza odaklanabilirsiniz.

Ancak bu noktada şunu belirtmemiz gerekir. Her ne olursa olsun hedefinizdeki ilk uzantı .com olmalıdır. Bu uzantı size göre pek bir şey ifade etmiyor olabilir ancak internet kullanıcıları için bu böyle değildir. İnternet kullanıcıları bir siteyi ararken hala .com ile aramaktadırlar. Bu noktada eğer sizin siteniz .net uzantısı ile bitiyorsa elle arama sonucunda birçok ziyaretçinizi .com uzantılı olan rakibinize kaptırabilirsiniz. Eğer bu tür bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız o halde uzantınızı .com ile tamamlayın ve 301 yönlendirmesini de gerçekleştirin.

Marka ve Alan Adı

Seçmiş olduğunuz veya seçeceğiniz alan adının sektörünüz veya faaliyet alanı içinde olduğunuz alan ile alakalı olduğu konusuna dikkat ediniz. Markanızı veya alan adınızı duyan kişilerin sektörünüz ile alakalı olarak ne ifade ettiğini anlaması gerekmektedir. Bu şekilde hem markanızın bilinirliliği artacak hem markalaşma yoluna emin adımlar ile ilerleyebilirsiniz.

Bazı durumlardan dolayı alanınız ve sektörünüz ile alakalı olarak doğrudan sizi anımsatacak bir alan adı bulamanız bir soruna neden olmaz ancak marka bilinirliliği konusunda daha fazla harcama yapmanıza ve buda ister istemez masrafa neden olacaktır. Ekstra bir çalışma veya masraf ile karşılaşmak istemiyorsanız ve bu anlamda zaman kazanmak istiyorsanız o halde sektörünüz ve faaliyet göstermiş olduğunuz alan ile alakalı olarak bir alan adı seçmelisiniz.

Sadece Harf

Domain alırken sadece harf kullanılmasına özen gösterin ve bu anlamda dikkatli olun. Kullanılan sayılar, tire işaretleri internet kullanıcıları ve ziyaretçilerin kafasını karıştırmaktadır. Bir diğer konu ise internet aramalarında çıkan sonuçlarda internet kullanıcıları alan adında sayı olan sitelerden genelde uzak durmaktadırlar. Bu da ister istemez marka bilinirliliğini etkilemektedir bu anlamda bundan uzak durmanız en iyisidir.

Bir başka açıdan bakacak olursak eğer bu tür alan adlarına sahip siteler genel itibari ile arka planda kalmaktadırlar. Google’da tıpkı kullanıcılar gibi düşünmekte ve kullanıcılar için en önemli araştırmaları yapmakta ve sitelerin markalaşmasına özen göstermektedir. Eğer Google ile alakalı olarak bir problem yaşamak istemiyorsanız o halde sadece harflerden oluşan bir alan adı tercih etmelisiniz.

Markalaşma

Yukarıda en çok bahsettiğimiz marka bilinirliliği sözünden sonra sanırım bu konu hakkında da bir paragraf ayırmamız gerekmektedir. Markalaşma seçmiş olduğunuz alan adı sayesinde hem kolaylaşabilirken hem de zorlaşabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz kurallara uygun alan adı sahibi markaları ile sektörde hızla yükselmek kaçınılmazdır ve bu anlamda oldukça büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Tüm bunlardan sonra demek istediğimiz şey seçeceğiniz alan adının sektörünüz ve yaptığınız işin alanı ile alakalı olmasına özen göstermelisiniz bu sizi markalaştırmak açısından en önemli adımdır. Zorunda kalmadığınız müddetçe bu kurallara uymalısınız. Mesela bir telefon ile alakalı olarak bir forum sitesi kuruyorsanız telefonun modelini belirtmek için numara kullanabilirsiniz çünkü bu bir zorunluluk halidir ancak zorda olmadığınız sürece bu tarz işlemlerden uzak durmanız en iyi seçenek olacaktır.

Alan adı seçimi kimine göre basit gibi görünse de aslına basit ve hızlı bir süreç değildir aksine oldukça önemlidir ve sağlıklı şekilde hareket etmek gerekmektedir. Seçeceğiniz alan adınız uzun süre sizinle birlikte yaşayacak ve yaşadığı süre kadar değerlenecektir. Doğru alan adınız seçmişseniz bu büyük oranda fayda sağlarken diğer durumda yani yanlış kararlar sonucu seçilen alan adları ise site çöplüğünde kaybolabilir. Alan adınızı yani domaini seçerken ilk olarak kısa olmasına dikkat ediniz ardından ise hem yazılışı konusunda hem de akılda kalıcı olması noktasında uygun olanı seçiniz. Markalaşmaya yönelik geleceğe dair bir alan adı seçiniz. Tüm bunları uyguladığınız zaman almış olduğunuz alan adı size büyük başarılar kazandıracaktır.

Rahila Bilişim olarak gerek alan adı seçimi gerekse yönetimi noktasında büyük hizmetler sunmaktayız. Bu sektöre kaliteli bir giriş yaparak markalaşmanız noktasında hem tavsiyeler hem de hizmetler sunarak müşterilerimizi etkin biçimde sanal ortama hazırlamaktayız. Seçilen alan adının sektörü ile alakalı olarak sunduğumuz içerik hizmetleri, web sitesi tasarımı, SEO çalışmaları ve etkin yönetim noktasında başarılı kadrosu ile büyük çalışmaları imza attığından sizde güven içinde bizimle çalışabilirsiniz. Bu alanda özellikle Pendik Web Tasarım dünyasında bir seviyeye ulaşmış ve müşterilerinden her zaman olumlu dönüşler almıştır.

16 Kasım 2017
Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir. için yorumlar kapalı
521 kez görüntülendi